Виїзд студентів за кордон: що треба знати (відео)

Дата: 13.09.2022 11:13

Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" передбачено відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації. Але Закон "Про порядок виїзду з України та в'їзду в Україну громадян України" і Правила перетинання державного кордону громадянами України не встановлюють окремий порядок перетину кордону студентами іноземних ВНЗ.

Наразі цей процес регулюється лише роз’ясненнями Державної прикордонної служби України.

У серпні студенти намагалися перетинати кордон, але їм відмовляли. При цьому, ніяких роз’яснень надано не було.

Зараз відомо, що розпорядженням Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного, виданим у березні, було дозволено надавати відстрочку та дозвіл на перетин кордону тим військовозобов’язаним, хто навчався в іноземних закладах освіти на момент початку загальної мобілізації. На підставі цього листа центри комплектування почали видавати довідки студентам. При цьому, видавали документи і тим, хто вже був студентом, і тим, хто тільки вступив до ВНЗ. Цією схемою також почали користуватися для незаконного перетину кордону.

На офіційному сайті Держприкордонслужби тепер зазначено, що виїжджати можуть лише «здобувачі професійної вищої та вищої освіти, асистенти-стажери, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною чи дуальною формами здобуття освіти, які на час оголошення мобілізації перебували на території України, і не змогли в установленому порядку виїхати за межі України для продовження навчання». Тобто виїжджати можуть студенти, які вже навчалися в іноземних вишах до 24.02.2022.

Раніше у цьому ж розділі був ще один пункт про перетин кордону студентам, які вступили до вишу під час мобілізації. У ньому повідомлялося, що виїзд таким студентам обмежений через відсутність законодавчого регулювання питання. Потім цей пункт було видалено взагалі.

Нардеп Юлія Гришина 31 серпня повідомила, що питання про можливість виїзду студентів за кордон під час воєнного стану так і не було винесено на обговорення Кабінету міністрів.

Отже, який алгоритм дій повинен бути в студента, якого не пропускають на КПП і відмовляють у перетині кордону навіть попри наявність усіх потрібних документів?

По-перше, не сперечайтеся з працівником ДПСУ, а вимагайте письмову відмову. Якщо працівник відмовляється, або у разі інших неправомірних дій прикордонника – телефонуйте на гарячу лінію ДПСУ або в поліцію.

По-друге, отримана відмова може слугувати основою для письмової скарги на керівника ДПСУ. Строк розгляду такої скарги - до 30 діб.

Інший варіант – подати позов до суду, тоді строк розгляду у такому випадку складає 60 діб.

Проблема у цих випадках виникає у тому, що під час боротьби за право виїзду студенту може загрожувати відрахування з ВНЗ через те, що він не приступив до навчання. Тому треба подбати і про це теж, домовившись з керівництвом обраного європейського вишу і вказавши на форс-мажор.

Детально дивіться роз'яснення адвоката у відео.

Юридична компанія Winner - Адвокат Ясько Ігор