З 1 червня в Україні підвищився тариф на електроенергію для побутових споживачів, а з кінця місяця і бізнес також платитиме більше. На фоні цих змін вартість деяких товарів та послуг вже почала змінюватись, однак, як зазначають експерти, все ще попереду.
Так, єдиний тариф за електроенергію для побутових споживачів сьогодні — 2,64 грн/кВт-год. Середня сума у платіжках українців зросла на 250 грн. З 1 липня перестануть діяти граничні ціни на електроенергію для бізнесу, підвищення вартості життя не змусить себе довго чекати.
За словами аналітика Богдана Серебреннікова, ціни зростуть на усі товари та послуги в діапазоні 5%.
При цьому експерт Юрій Корольчук зазначає, що подорожання становитиме від 5 до 15%, залежно від виду товару.
Також, експерти сходяться на думці, що найбільше постраждають виробництва, які потребують значних обсягів електроенергії. Це, серед інших, пекарні, швейна промисловість тощо.
Як зазначив директор Хмельницького хлібозаводу Валентин Романенко, здорожчання борошна в Україні становитиме 7-10%. Проте багато чого залежить сьогодні не лише від вартості електроенергії, а й від підвищення цін на пальне. Це ще один потужний фактор, який вплине на вартість усіх товарів.
На думку Романенка, через повернення стандартних ставок акцизу та ПДВ на пальне з початку липня призведе до здорожчання бензину на 12 грн/літр, а дизеля — на 8 грн.
Не забуваємо і про здорожчання води, що послугує новим трампліном для цін. Це нововведення планувалось здійснити наприкінці травня, однак тоді на засіданні Нацкомісії з регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг вирішили відкласти це питання через зростання вартості електроенергії. Попри це, «відкласти», не означає «відмовитись».
У проєкті НКРЕКП пропонувалося підняти ціни на воду, наприклад, для Вінниці — з 25,62 до 47,75 гривень за кубометр, Дніпра — з 31,36 до 38,79. Тарифи на холодну воду встановлюються окремо для кожного водоканалу залежно від регіон, тому вартість відрізняється.
Але і це не все, на зростання цін на продовольство вплине і підрив окупантами Каховської ГЕС. За даними Мінагрополітики цей терористичний акт залишив без води 94% зрошувальних земель Херсонщини, 74% Дніпропетровщини та 30% Запоріжжя. В першу чергу зросте вартість овочів та фруктів.