Законопроєкт щодо обмеження обігу лікарських засобів, виробництво яких розташовано на території країн-агресорів, необхідно доопрацювати!

Дата: 04.06.2022 09:32

Комітет Асоціації правників України з медичного та фармацевтичного права (далі – Комітет АПУ) звернувся до Президента України Володимира Зеленського щодо необхідності доопрацювання проєкту Закону «Про внесення змін до Закону України «Про лікарські засоби» стосовно обмеження обігу лікарських засобів, виробництво яких розташовано на території Російської Федерації або Республіки Білорусь» від 25.04.2022р. № 7313 (далі – Законопроєкт), який очікує на підпис Президента.

Проаналізувавши документ, експерти дійшли висновку, що його прийняття у зазначеній редакції матиме суттєві негативні економічні та соціальні наслідки для фармацевтичної галузі зокрема та економіки України в цілому.

Правники підтримують мету Законопроєкту про обмеження обігу в Україні лікарських засобів, виробництво яких хоча б частково розташовано на території Російської Федерації або Республіки Білорусь, проте Комітет висловлює свої критичні зауваження.

Як вбачається із тексту документу, окрім обмеження обігу в Україні лікарських засобів, виробництво яких хоча б частково розташовано на зазначених територіях, ним також передбачена можливість Міністерства охорони здоров’я України скасовувати або зупиняти дію реєстраційних посвідчень на лікарські засоби виробництва тих фармацевтичних компаній, які не співпрацюють та жодним чином не взаємодіють із компаніями та виробництвами, які знаходяться на території країн-агресорів.

В результаті Україна може мати низку негативних наслідків, зокрема:

Антиконкурентний ефект. Скасування або зупинка дії реєстраційного посвідчення фактично є штучно створеним бар’єром та інструментом прямого впливу на конкурентне середовище у фармацевтичній галузі.

Антисоціальний ефект. Цей негативний ефект обумовлюється саме конкурентним середовищем і широтою асортименту лікарських засобів. Не менш важливою складовою є й доступність пацієнтів до необхідних лікарських засобів, тим паче, в умовах війни, а також забезпечення великими роботодавцями своїх співробітників та їхніх сімей необхідними засобами для існування.

Економічний ефект. Національна система охорони здоров’я України має безумовно важливе стратегічне значення не тільки в період опору країни від збройної агресії Російської Федерації, а й для сталого розвитку України в майбутньому.

Повний текст листа-звернення із аргументацією доступний за посиланням.

На переконання експертів Комітету АПУ, Законопроєкт доцільно доповнити критеріями, на підставі яких компанії, які жодним чином не співпрацюють із компаніями та виробництвами на території країн-агресорів, можуть бути виключені зі сфери його регулювання. Зокрема, відповідні критерії мають бути розроблені Кабінетом Міністрів України та включати соціальну, гуманітарну, інвестиційну тощо складові. Зі свого боку Комітет АПУ готовий долучитись до робочої групи з розробки таких критеріїв.