Заява на відстрочку, направлена до ТЦК поштою, законна - адвокат

Дата: 24.07.2024 10:08

Чи можна заяву на відстрочку відправляти поштою, та що про це каже судова практика і чинне на сьогодні законодавство?

На це запитання відповів адвокат Роман Сімутін.

МОБІЛІЗАЦІЙНІ ЗМІНИ ВІДСТРОЧКИ ПОШТОЮ 

З даного питання судова практика поволі напрацьовувалася. А тоді, як це буває і періодично бісить всіх юристів, а якщо чесно – не періодично, а капець як, ну, ви зрозуміли сенс, законодавство змінилося, адже суттєві зміни внесли постановою Кабміну від 16 травня 2024 року №560.

То як тепер бути із наявними судовими рішеннями, які стосуються відстрочки поштою, але не враховують подальші зміни постанов Кабміну? Ви не можете послатися на таке рішення й чекати, що з вами погодяться працівники ТЦК. 

Можливо й погодяться, але найімовірніше, що ні, адже певні норми дозволяють різночитання, а офіційного тлумачення немає. Звідси й камені спотикання, суперечки та звернення до суду за захистом своїх прав. Але щоб мені хто не говорив, я не зустрічав жодного рішення, де б ТЦК довело, що відправлена поштою заява на відстрочку не підлягає задоволенню.

А що ми маємо зараз?

ПОСТАНОВА 560

Пункт 58:

«За наявності підстав для одержання відстрочки від призову військовозобов’язані особисто подають заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку».

Власне, це можна трактувати і як «ви зобов’язані прийти та фізично подати заяву», і як «ви зобов’язані подати заяву про відстрочку особисто, тому цілком можете і відправити її нам поштою». Тут важливо тільки одне: як саме трактуватиме цю норму працівник ТЦК. Якщо він згодний з вами – то ви отримаєте відстрочку, якщо не згодний – вам відмовлять.

А ви як гадаєте – що він напише вам у відповідь на ваше поштове відправлення? Напишіть у коментарях.

Водночас навіть ця ж сама постанова 560 у наступному, 59-му пункті вказує, що:

«Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлятися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов’язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”».

Тобто, тут не йдеться не лише про обов’язкові особисті відвідини приміщення ТЦК, а й взагалі про те, що ви маєте щось робити – збирати документи, аргументувати і доводити чи божитися й клястися, що у вас є право та підстава для відстрочки. 

Вкотре підкреслю: перевірити наявність у вас підстав для відстрочки, особливо за даними з реєстрів – це обов’язок ТЦК, їхня робота. Ви мусите доводити їм це своє право виключно у випадку, якщо в реєстрах відсутня інформація, що надає вам підставу для відстрочки. Погодьтесь, тут все логічно й правильно. Залишилося тільки, щоб всі в ТЦК це знали та належно виконували. Правда, вони і так знають, тільки прикидаються шлангами.

А є ще й пункт 60 постанови 560:

«Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів».

Тобто, вони не просто «глянули в реєстр – там нічого нема – і тому вам відмова». Навпаки, вони ще й за потреби самі роблять необхідні запити, щоб підтвердити наявність або відсутність у вас підстав для відстрочки. Тупо чиновницька відписка «для галочки» – не пройде.

Тож ті, хто стверджує, що у наданні відстрочки можуть відмовити за формальних підстав, наприклад, відсутність підтвердження інших родичів, не говорячи про помилки у заяві – помиляються. 

Запам’ятайте: якщо в законі прописані критерії, які надають вам право на відстрочку, а вам відмовляють з формальних підстав та ще й погрожують посадити – це розводняк.

СУДОВІ РІШЕННЯ ПРО ВІДСТРОЧКУ ПОШТОЮ 

З тексту постанови П`ятого апеляційного адміністративного суду від 4 червня 2024 року, справа № 420/840/24:

«Таким чином, військовозобов`язані повинні особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних та надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.

В той же час, обов`язок «особисто повідомити» та «особисто прибути» не є тотожнім у спірних правовідносинах. При цьому, відповідачем не ставиться під сумнів, що заява позивача була направлена ним особисто».

Знаєте, який можна зробити висновок? Заяву про відстрочку можна подавати поштою. 

Правда, вам одразу заперечать, що це не норма закону, а одиничне судове рішення, навіть не узагальнена практика чи однозначна й офіційна позиція Верховного Суду.
Але тенденція досить зрозуміла і вичерпна.

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД: рішення від 25 червня 2024 року, справа № 140/3260/24.

Чоловік звернувся до адвоката та подав заяву про відстрочку засобами поштового зв`язку. ТЦК листом повідомив, що для належного оформлення відстрочки у зв`язку з наявністю матері з інвалідністю ІІ групи позивачу необхідно особисто з`явитися до ТЦК і надати документи, що посвідчують особу (паспорт, військово-обліковий документ) та документи, що підтверджують право на відстрочку.

У своєму рішенні суд процитував пункти 58-60 постанови 560, зокрема:

«На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки.

Рішення комісії оформляється протоколом. Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв`язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.

У разі позитивного рішення військовозобов`язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6. 

У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов`язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7».

З рішення ДОНЕЦЬКОГО ОКРУЖНОГО АДМІНІСТРАТИВНОГО СУДУ від 01 липня 2024 року, справа №200/2285/24:

«Суд звертає увагу, що Порядком №1487 не передбачено обов`язку особистого відвідування ТЦК та СП для подання заяви та документів на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.

Отже, позивачем дотримано процедуру особистого подання (направлення) документів, що підтверджують (на його думку) право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації».

ВИСНОВОК 

Загалом, у наявних рішеннях суди висловили загальну позицію: якщо нормативним актом не передбачено «особисто прибути», тоді можна й не прибувати, а особисто надіслати заяву про відстрочку поштою. 

Дана позиція є сталою практикою і сьогодні, оскільки постанова №560 теж не врегулювала дане питання, як і будь-який інший закон чи підзаконний акт. Як наслідок – можна застосовувати аналогію права, посилаючись на позицію судів у даних справах, і аргументувати, що дана норма поширюється на відносини щодо ТЦК і надсилання відстрочки. А особливо, якщо рішення свіже і в ньому цитуються норми постанови 560.

Тож маємо наступне:

1) Ви зобов’язані подати заяву про відстрочку «особисто», а дане формулювання не забороняє, а тому дозволяє і надіслати її поштою.

2) Комісія ТЦК перевіряє наявні в електронних реєстрах дані та за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку.

3) Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлятися за допомогою реєстру «Оберіг» на підставі даних, отриманих з інших держреєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов’язаний має право на відстрочку.

4) У разі оформлення відстрочки через «Оберіг», ви зобов’язані доводити своє право на відстрочку виключно у випадку, якщо в реєстрах відсутня інформація, що надає вам підставу для відстрочки.

Відео роз'яснення адвоката Романа Сімутіна: