Набув чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відновлення системи оформлення прав оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення та удосконалення законодавства щодо охорони земель» від 19.10.2022 № 2698-IX.
Ще майже місяць тому вся стрічка була заповнена аналітикою щодо цього законопроекту, але є одне але. Всі аналітичні статті були основані на тексті проекту законопроекту 7636, але так сталось, що текст підписаний Головою ВРУ, відрізняється від тексту проекту який на той час був на сайті Парламенту.
Тож пропонуємо Вам стислий огляд нововведень, які вже сьогодні приніс нам Закон України № 2698-IX від 19.10.2022
1. Фактично скасовано відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва.
2. Перелік об’єкт при будівниці яких юридичні та фізичні особи звільняються від відшкодування втрат лісогосподарського виробництва доповнено: об’єктами аеропортів та об’єктів інфраструктури аеропортів, аеродромів та аеродромних об’єктів та індустріальних (промислових) парків. Протягом 5 років змінити цільове призначення земельної ділянки, що була відведення без сплати втрат лісогосподарського виробництва, можливо лише сплативши ті самі втрати.
3. Законодавець знов намагається навести лад щодо земельних ділянок які перебувають у фізичних та юридичних осіб на праві постійного користування, праві довічного успадкованого володіння земельною ділянкою державної чи комунальної власності, але які відповідно до вимог діючого Земельного кодексу України не мають на це право.
Так фізичним та юридичним особам надається право викупити земельні ділянки за ціною, що дорівнює: нормативній грошовій оцінці земельної ділянки - для земель сільськогосподарського призначення; експертній грошовій оцінці земельної ділянки - для земель несільськогосподарського призначення з можливістю розстроченням платежу з урахуванням індексу інфляції щодо земель сільськогосподарського призначення - 10 років, щодо земель несільськогосподарського призначення -30 років, якщо покупець не ініціює встановлення меншого строку.
Право купівлі земельної ділянки відповідно до цього пункту також мають громадяни України спадкоємці громадян, яким належало право постійного користування, право довічного успадкованого володіння земельними ділянками державної чи комунальної власності, призначеними для ведення селянського (фермерського) господарства (крім випадків, якщо такі земельні ділянки були передані у власність чи користування фізичним або юридичним особам). Якщо таких спадкоємців декілька, земельна ділянка придбавається ними у спільну часткову.
Юридичні особи набувають право на купівлю земельних ділянок сільськогосподарського призначення відповідно до цього пункту з 1 січня 2024 року.
Якщо до складу земель входять землі на які згідно законодавства заборонено набувати право власності, то в таких випадках дозволяється зробити поділ земельної ділянки, та отримати частину земель на які не меже набуватись права власності на дуже гарних умовах, а саме:
- строк оренди 50 років, якщо орендар не ініціює встановлення меншого строку;
- розірвання договору оренди, зміна його умов в односторонньому порядку орендодавцем не допускається
4. Внесено зміни відповідно до яких положення пункту 27 Перехідних положень Земельного кодексу України, які передбачають особливості правового регулювання земельних відносин щодо укладення договорів оренди земельної ділянки, передачі прав землекористування, встановлення і зміни цільового призначення земельних ділянок у період, коли функціонування Державного земельного кадастру призупинено на всій території України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, застосовуються через 30 робочих днів з дня прийняття такого рішення і діють до дня прийняття зазначеним органом рішення про відновлення функціонування Державного земельного кадастру
Рішення про призупинення, відновлення функціонування Державного земельного
кадастру у триденний строк підлягають опублікуванню в газеті "Голос України».
Орендар, суборендар, якому передано право оренди, суборенди земельної ділянки відповідно до підпункту 8 та 9 пункту 27 цього розділу до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відновлення системи оформлення прав оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення та удосконалення законодавства щодо охорони земель" зобов’язаний протягом двох місяців з дня набрання чинності зазначеним Законом подати заяву про державну реєстрацію права оренди, суборенди земельної ділянки, а якщо відомості про земельну ділянку не внесені до Державного земельного кадастру – також заяву про державну реєстрацію земельної ділянки.
У разі якщо протягом трьох місяців з дня набрання чинності цим абзацом право оренди, суборенди земельної ділянки не зареєстровано, договір про передачу прав землекористування вважається припиненим
5. Відновлено проведення земельних аукціонів.
6. Скасована заборона на період воєнного стану щодо на безоплатної передачі земельних ділянок у приватну власність власникам розташованих на таких земельних ділянках об’єктів нерухомого майна (будівель, споруд), а також на безоплатну передачу у приватну власність громадянам України земельних ділянок, переданих у користування до набрання чинності цим Кодексом
Також Законом передбачені зміни яку вступлять в силу через 6 місяців, про які зробимо окремий огляд.