Мешканка Чернівецької області втратила майже 100 тисяч гривень, ставши жертвою шахрайської схеми, пов'язаної з фейковою програмою "Зимова єПідтримка".
"Адвокат права" розповідає про шахрайську схему, аби люди не потрапили "на гачок" шахраїв.
Отже, жінка побачила в месенджері оголошення про можливість отримати тисячу гривень за програмою "зимова єПідтримка" і перейшла за посиланням та вказала свої банківські дані на підробленому сайті. У результаті з її рахунку зникли 98 960 гривень.
Аферисти створюють фішингові посилання, які імітують офіційні сайти або програми. Щойно користувач вводить свої банківські реквізити, шахраї отримують доступ до його коштів і переказують гроші на свої рахунки.
Щоб не стати жертвою шахраїв, необхідно дотримуватися простих правил:
- Не переходьте за підозрілими посиланнями.
- Не вводьте конфіденційні дані (номер картки, CVV-код, PIN-коди, дати народження) на невідомих сайтах.
Перевіряйте інформацію про виплати або програми підтримки лише на офіційних джерелах, як-от сайти державних установ або застосунок «Дія».
Пам'ятайте, що оформлення виплат можливе лише через офіційні канали, як-от банки, застосунок «Дія», Укрпошту чи банки-партнери.
Безпека персональних даних – це основний засіб захисту від фінансових злочинів!
Описаний вище випадок було зареєстровано в ЄРДР за статтею 190 КК України (шахрайство).
"Адвокат права" нагадав основні терміни для розуміння:
- Фішинг – особливий вид шахрайства побудований на надсиланні хибних (сфальшованих) листів від банку чи іншої установи з метою введення пароля чи іншої конфіденційної інформації (прохання, пропозиція, вимога тощо), яка необхідна злочинцю для реалізації встановленої мети.
- Таргінг («цільовий фішинг») – масове або індивідуальне відправлення повідомлень електронною поштою користувачу з метою переконання його виконати будь-яку дію (зокрема перевірку даних) і записати послідовність, а також встановити шкідливе програмне забезпечення для подальшого проникнення і отримання корпоративної інтелектуальної власності або конфіденційної інформації (логінів, паролів тощо).
- Сайти-пастки – сайти, головною функцією яких є негласний доступ до особистої інформації їх відвідувачів. Автори таких сайтів-пасток, досліджуючи та вивчаючи когнітивні упередження, спонукають до конкретних дій, зокрема заманюють відвідувачів різноманітними «вигідними» пропозиціями, обіцяють безумовні вигоди за неадекватно низьких затрат.