Для України конче важливим в цей час є відновлення економічної активності. Зокрема про це неодноразово наголошували представники влади. Двигуном цього відновлення є працюючий бізнес, який думає про подальший розвиток, сплачує податки, заробітні плати та інші взяті на себе зобов’язання.
Водночас, в умовах воєнного стану та пошкодження чималої кількості інфраструктурних об’єктів проведення експортних та імпортних операцій набуває ще більшої важливості. Не лише для потреб війни, але і для забезпечення потреб населення, тимчасово переміщених осіб, а також розвитку нових бізнес проєктів.
Європейська Бізнес Асоціація (ЄБС) зазначає, що здійснення таких операцій – переговорні процеси, організація логістичних ланцюгів, укладання зовнішньоекономічних контрактів, тощо – часом потребують можливості для ключовому персоналу компаній виїздити за кордон у короткострокові відрядження. На жаль, досвід 2-х років пандемії та 2 місяці дії режиму воєнного стану демонструють, що не всі зустрічі можливо проводити у форматі онлайн та не всі угоди можуть бути підписані електронними підписами. Зокрема, налагодження нових логістичних ланцюгів, пошуки нових ринків збуту та постачання зазвичай потребують особистого залучення керівництва та профільного персоналу компаній. Окрім того, аби запускати нові виробничі лінії безпосередньо в країні важливою є можливість для інженерно-технічному персоналу брати участь у відповідному навчанні та обміні досвідом (закордонні спеціалісти часто не можуть прибути до України через безпекові ризики).
Однак, на сьогодні відсутній чіткий та прозорий порядок отримання відстрочок від призову на військову службу з метою виїзду за кордон, що уже у короткостроковій перспективі, на думку експертів Асоціації, може суттєво знизити якість переговорних процесів з міжнародними бізнес-партнерами або й взагалі призупинити запуск нових бізнес проєктів, що, в кінцевому випадку, позначиться на виробництві промислової і сільськогосподарської продукції та, відповідно, знизить надходження валюти в країну.
Невирішеним залишається і питання щодо можливості перетину кордону заброньованих працівників, яким надана відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації та на воєнний час.
Європейська Бізнес Асоціація звертається до Дениса Шмигаля, Прем’єр-міністра України із закликом забезпечити можливість виїзду для працівників, заброньованих підприємствами на період воєнного стану. Крім того, ініціювати розроблення ефективного та прозорого порядку надання короткострокової відстрочки військовозобов’язаних громадян України від призову на військову службу для виїзду за кордон для бізнес-цілей.