Чи може роботодавець вимагати довідку ВПО при прийнятті на роботу?

Дата: 14.05.2024 11:23

Відповідно до ст. 2-1 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП) всі громадяни України є рівними у своїх трудових правах.

Чи може роботодавець вимагати довідку ВПО при прийнятті на роботу відповідає Юридичний порадник для ВПО.

Запитання: Доброго ранку, чи має право відділ кадрів вимагати довідку ВПО, коли влаштовуєшся на роботу? Заздалегідь дякую за відповідь.

Відповідь:

Відповідно до ч. 2-3 ст. 24 КЗпП при укладенні трудового договору громадянин зобов'язаний подати:

  • паспорт або інший документ, що посвідчує особу,
  • трудову книжку (у разі наявності) або відомості про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування,

Громадянин, який вперше приймається на роботу, має право подати вимогу про оформлення трудової книжки.

  • у випадках, передбачених законодавством, - документ про освіту (спеціальність, кваліфікацію), про стан здоров'я, відповідний військово-обліковий документ;
  • інші документи (наприклад, податковий номер, фотокартка для формування особової справи тощо).

Водночас ст. 25 КЗпП передбачено, що при укладенні трудового договору забороняється вимагати відомості про:

  • партійну і національну приналежність,
  • походження,
  • реєстрацію місця проживання чи перебування,
  • документи, подання яких не передбачено законодавством.

Чому ж роботодавець може просити надати довідку ВПО?

Пояснюємо

Згідно з Постановою Кабміну від 20.03.2022 №331 за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб під час воєнного стану в Україні роботодавці можуть розраховувати на компенсацію витрат у розмірі мінімальної заробітної плати протягом 3 місяців, а для осіб з інвалідністю з числа ВПО - 6 місяців з дня працевлаштування.

Серед документів, які подаються для отримання такої компенсації вимагається також копія довідки ВПО працевлаштованої особи.

ВАЖЛИВО! Відмова у наданні довідки не може слугувати підставою для відмови у прийнятті на роботу, адже на сьогодні не є документом, який обовʼязково слід надавати при прийнятті на роботу.

Цю публікацію підготовлено за фінансової підтримки Європейського Союзу. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю БФ «Право на захист», і не обов'язково відображає позицію Європейського Союзу та Норвезької ради у справах біженців. Ані Європейський Союз, ані Норвезька рада у справах біженців не несуть за неї відповідальність.