ДТП у Польщі: який порядок дій та що робити якщо попали в дорожньо-транспортну пригоду?

Дата: 31.07.2023 16:47

За даними радіо RMF FM, зараз у Польщі на постійній основі проживає близько 1,3 мільйона громадян України, а 1,5 мільйона біженців подали заявки на отримання номера PESEL.

Тому "Адвокат права" роз'яснює законодавство Польщі та розповідає деталі при дорожньо-транспортній пригоді.

У Польщі усі дорожньо-транспортні випадки поділяються на дві групи:

  • Kolizja drogowa: подія, внаслідок якої ніхто не постраждав;
  • Wypadek: аварія, внаслідок якої є постраждалі люди.

Зіткнення – це подія на дорозі, коли ніхто не постраждав, тобто немає ні загиблих, ні постраждалих, але водночас було пошкоджено автомобілі. Зазвичай пошкодження несерйозні і стосуються, наприклад, дрібних подряпин, потертостей або вм'ятин на автомобілі. Таку ситуацію часто називають склобоєм.

Дорожньо-транспортна пригода – це ситуація, коли люди отримали травми, тобто загинули або отримали поранення. І тут обов'язково на місце події викликається поліція. Пошкоджені автомобілі в такому разі не можна переміщати, щоб не завадити службам реконструювати перебіг події.

1. Якщо ніхто не постраждав, то можна вирішити проблему на місці без участі поліції. Така ситуація належить до категорії «Kolizja drogowa». Головне – звільнити проїзд, оскільки у Польщі за порушення цього правила може бути накладено штраф у розмірі 150 злотих.

У результаті взаєморозуміння найбільшою перевагою є економія часу. Завдяки цьому потерпіла сторона може прискорити ліквідацію збитків та виплату компенсації від винного, який при цьому не отримає штрафу. Слід врахувати те, що аварії можуть траплятися не тільки на дорозі, а й на парковці. У такій ситуації оголошення винуватця зіткнення провадиться аналогічним чином.

Компенсація збитків в результаті ДТП виплачується винною стороною або її страховою компанією. Проте, якщо виникають суперечки стосовно визначення винного, поліція або суд мають втрутитись.

2. У випадку навіть найменшої підозри на наявність постраждалих негайно викликати медичну допомогу за номером 999, телефонувати до поліції за номерами телефонів 997 або 986 чи скористатися загальноєвропейським номером 112 .

ВИКЛИКАТИ ПОЛІЦІЮ ПОТРІБНО, ЯКЩО:

  • хтось загинув чи постраждав у дорожньо-транспортній пригоді;
  • на місце дорожньо-транспортної пригоди було викликано швидку допомогу або пожежну команду (якщо, наприклад, внаслідок тяжких тілесних ушкоджень або втрати свідомості втручання цих служб було необхідно), тут слід також повідомити поліцію;
  • винуватець ДТП з місця події втік;
  • є підозра, що один з учасників зіткнення може перебувати у стані алкогольного чи наркотичного сп'яніння;
  • винуватець зіткнення не має відповідних документів, таких як посвідчення водія, техпаспорт та чинний поліс страхування;
  • внаслідок події утворилася пробка чи серйозне порушення руху.

У разі ознак дорожньо-транспортної пригоди повідомлення служб не розглядається як необґрунтований виклик. Навпаки, представники правопорядку допоможуть урегулювати суперечку між сторонами.

Звісно, оцінку збитків після ДТП проводить страхова компанія. У Польщі також існує європротокол для фіксації ДТП без участі поліції. Його використання передбачає домовленість учасників ДТП щодо визначення винуватості без втручання державних органів.