Комендантська година стала невід’ємною частиною нашого життя з початку повномасштабного вторгнення. Обов’язок дотримуватися обмежень комендантської години є, але чи є відповідальність?
Роз'яснює "Адвокат права".
Запровадження комендантської години передбачено Порядком здійснення заходів під час запровадження комендантської години та встановлення спеціального режиму світломаскування в окремих місцевостях, де введено воєнний стан, затвердженим Постановою КМУ від 8 липня 2020 р. № 573.
Контроль за дотриманням особами комендантської години здійснюється патрулями.
ХТО МОЖЕ ВХОДИТИ ДО ПАТРУЛЯ?
Згідно з Порядком, це поліцейські Національної поліції та військовослужбовці Збройних Сил, військовослужбовці Національної гвардії та Держприкордонслужби.
Крім того, до патрулювання можуть залучатися представники ДФТГ та ТРО, яким надано повноваження брати участь у запровадженні та здійсненні заходів правового режиму воєнного стану в разі його введення на всій території України або в окремих її місцевостях відповідно до пп. 10 п. 2 Положення про ДФТГ та п. 10 ч. 3 ст. 3 ЗУ «Про основи національного спротиву».
ЩО МАЄ ПРАВО РОБИТИ ПАТРУЛЬ?
- затримувати і доставляти в органи або підрозділи Національної поліції осіб, які вчинили або вчиняють правопорушення;
- перевіряти документи та перепустки, а в разі їх відсутності - затримувати та доставляти в органи або підрозділи Національної поліції для встановлення особи;
- проводити огляд речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, які ними перевозяться;
- вилучати предмети, які є знаряддям, засобом або предметом правопорушення, і передавати їх органам або підрозділам Національної поліції;
- тимчасово обмежувати або забороняти на вулицях та дорогах, окремих ділянках місцевості та в інших громадських місцях перебування або пересування осіб, рух транспортних засобів;
- застосовувати відповідно до законодавства заходи фізичного впливу, зброю і спеціальні засоби.
При цьому будь-які з вказаних вище заходів можуть вживатися тільки з визначених законом підстав.
Зокрема, порушення заборон, введених на території, де запроваджено правовий режим воєнного стану відповідно до п. 7 Порядку перевірки документів в осіб, огляду речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, службових приміщень і житла громадян під час забезпечення заходів правового режиму воєнного стану, є підставою для перевірки документів уповноваженою особою.
А от безпідставно затримувати особу, яка належним чином пред'явила документи для перевірки та не вчиняла або не вчиняє ніякого правопорушення, патруль не може.
ЯКА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ, ЯКЩО ВАС ЗАТРИМАЛИ В КОМЕНДАНСТСЬКУ ГОДИНУ?
На даний час спеціальної норми, яка б передбачала відповідальність за порушення комендантської години, немає!
Разом з тим, при затриманні щодо порушника комендантської години частіше за все складають протокол за ст. 185 КУпАП, яка передбачає відповідальність за злісну непокору законному розпорядженню або вимозі поліцейського або члена громадського формування з охорони громадського порядку при виконанні ним службових обов'язків.
Проте суди закривають такі справи у зв’язку з відсутністю складу правопорушення - Постанова суду № 286/1998/23 від 11.07.2023 р.
ЧОМУ ТАК ВІДБУВАЄТЬСЯ?
Оскільки сам по собі факт перебування на вулиці в період дії комендантської години без спеціально виданої перепуски чи посвідчення, не є злісною непокорою, тобто відмовою виконати законне розпорядження або вимогу працівника поліції чи іншої уповноваженої особи, то і правопорушення ніякого немає.