Чи приймуть зміни щодо мобілізації для студентів в альтернативній редакції законопроєкту №9672-2? Того, що розширює перелік здобувачів освіти, котрі отримають право на відстрочку.
А чи матиме закон зворотну силу для студентів, які вже вступили до ВНЗ?
На ці та інші питання відповідає адвокат Роман Сімутін.
ЩО ПРОПОНУЮТЬ?
Новий альтернативний проєкт закону адекватніший щодо прав людини, ніж попередній, яким пропонували скасувати відстрочку від мобілізації студентам та аспірантам, які досягли 30-річного віку, оскільки вікова межа – це дискримінаційна норма.
Тепер відстрочку не отримають лише студенти, які здобувають другу або третю освіту (без урахування віку). А от у аспірантів і докторантів, які навчаються на денній або дуальній формі – відстрочка від мобілізації буде. Отже, якщо ви здобуваєте послідовну й вищу освіту – вас не мобілізують.
Також відстрочку від мобілізації пропонують надавати здобувачам вищої освіти, які «здобувають освіту за спеціальностями, яким надається особлива підтримка», незалежно від наявності здобутого раніше рівня освіти. Перелік спеціальностей визначить Міносвіти.
ЩОДО ВИКОНАННЯ ЗАКОНУ
Адвокат Роман Сімутін прогнозує, що саме цю редакцію невдовзі приймуть. Але юристи поділяться на два табори. Перший наполягатиме, що дана норма закону зворотної сили в часі не має, адже це зафіксовано статтею 58 Конституції України, як базовий правовий принцип. А от представники другого табору це заперечуватимуть. Власне, як це було з минулими змінами до абз. 11 ст. 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Проте табори таборами, але все буде по-іншому.
Після внесення змін ті, хто вже за законом не матиме відстрочки, будуть викликані до ТЦК і, в разі відмови від мобілізації на підставі незворотної дії норми у часі – отримають кримінальну справу, підозру і суд. І байдуже, що будуть думати юристи, адже розбиратимуть ці завали вже після перемоги.
Судова спільнота також поділиться, але виправдувальних вироків чекати не слід. Суди будуть затягувати розгляд справи або ухвалювати умовні вироки.
ЧОМУ ТАК?
Якщо Верховний Суд таки підтвердить, що зворотної сили норма не має, тоді доведеться всіх засуджених негайно виправдати та виплатити компенсації. А судді із слідчими підпадуть під дисциплінарні провадження, але це може статися лише за кілька років.
ВИСНОВКИ
Роман Сімутін впевнений, що влада прорахувала всі можливі негативні наслідки, до яких це може призвести і, на переконання адвоката, не вдасться до таких жорстких дій, тож буде прийнятий альтернативний – компромісний проєкт змін. Так, певний психологічний ефект це матиме, але наскільки – покаже час.