ФОП замість офіційного працевлаштування: чи законна така пропозиція роботодавця?

Дата: 15.08.2023 12:01

Підміна офіційних трудових відносин псевдопідприємництвом є, насамперед, порушенням прав самого працівника. Роботодавець у такий спосіб зменшує для себе сплату податків і знімає із себе відповідальність за безпеку праці працівника, оскільки згідно з чинним законодавством ФОП самостійно провадить підприємницьку діяльність, а отже й сам несе відповідальність за усі дії та ризики.

Згідно з Податковим кодексом України підприємець повинен звітувати про свою діяльність до контролюючих органів і сплачувати відповідні податки та збори, а також єдиний соціальний внесок. За несвоєчасне подання звітності чи несплачені податки передбачена відповідальність у вигляді штрафних санкцій та пені, за несплату податкових боргів підприємець відповідає особисто, в тому числі власним майном. У випадку розірвання так званих трудових відносин процедура ліквідації ФОПа також cтане обов’язком працівника, який погодився на такі умови роботодавця.

Офіційні трудові відносини для працівника є гарантією соціальних виплат у випадку втрати ним працездатності або ж нещасного випадку, також щорічної оплачуваної відпустки та підставою для нарахування трудового стажу для отримання пенсійних виплат.

Тому пропозиція роботодавця найманому працівнику замість офіційного оформлення на роботу зареєструватися підприємцем є незаконною.

Адвокат права