Момент виникнення права власності на транспортні засоби

Дата: 23.12.2022 10:22

Суди дійшли висновку, що фактичним власником майна, переданого за договором купівлі-продажу, є позивач, який повністю виконав свій обов`язок з оплати спірних екскаваторів. Водночас непроведення позивачем відомчої реєстрації придбаного технологічного транспорту не може ставити під сумнів виникнення у нього права власності на це майно, позаяк така реєстрація відповідно до положень ст. 34 ЗУ № 3353-XII «Про дорожній рух» проводиться особою, яка є власником майна.

Тобто відомча реєстрація транспортного засобу є похідною від права власності особи, а її непроведення власником не може свідчити про ненабуття права власності на таке майно.

Разом з тим ВС у справі № 683/2694/16-ц сформував правовий висновок про те, що сам по собі договір купівлі-продажу транспортного засобу, вчинений у простій письмовій формі, без реального зняття з реєстрації, перереєстрації транспортного засобу у встановленому законом порядку не породжує правових наслідків у вигляді переходу права власності від продавця до покупця.

Зважаючи на те, що ВС висловив намір відступити від висновку щодо застосування положень статті 334 ЦК України і статті 34 Закону № 3353-XII у подібних правовідносинах (стосовно того, що право власності на транспортні засоби виникає з моменту реєстрації, перереєстрації у встановленому законом порядку, а не з моменту їх приймання-передачі або з іншого моменту, встановленого у договорі), ВПВС ухвалою від 30.11.2022 прийняла до розгляду справу № 911/1278/20 https://reyestr.court.gov.ua/Review/107719899 .

Адвокат Михайло Гуцал