Призначення повторного розслідування обставин та причин нещасного випадку є лише правом Голови ДПСУ

Дата: 24.07.2023 11:25

Рішення ВС у справі № 240/436/20 від 15.06.2023 https://cutt.ly/KwpJT2T8

Позивач оскаржив до суду рішення Адміністрації Державної прикордонної служби України щодо відмови у проведенні повторного (додаткового) розслідування нещасного випадку, прийнятих на підставі розгляду його скарг. У касаційній скарзі зауважив, що суди неправильно застосували Інструкцію «Про порядок розслідування та ведення обліку нещасних випадків у Державній прикордонній службі України» №199.

З цього приводу КАС ВС зазначив наступне.

Інструкцією №199 визначено підставу, за якої наявна можливість призначення повторного (додаткового) розслідування, а саме: у разі надходження скарги на висновки комісії щодо обставин та причин нещасного випадку.

Відповідно до п.22 Розділу ІІ Інструкції №199 встановлено, що за висновком комісії особа, що призначила повторне (додаткове) розслідування, має право скасувати акти попередньої комісії та затвердити нові акти форми Нвс-5 і форми Нвс-1 (або форми НПвс), а також вжити заходів щодо активізації роботи із запобігання виникненню нещасних випадків, притягнення до відповідальності посадових осіб органів Держприкордонслужби, які порушили вимоги керівних документів щодо збереження життя та здоров'я військовослужбовців. Про скасування актів попередньої комісії особа, що призначила повторне (додаткове) розслідування, видає наказ.

Тобто, призначення повторного (додаткового) розслідування обставин та причин нещасного випадку є правом, а не обов'язком Голови Державної прикордонної служби України (керівника територіального органу Адміністрації Держприкордонслужби).