Що робити, коли заочно "засудили" за борги і виконавча служба заблокувала рахунки?

Дата: 13.08.2024 16:09

Ви заходите в магазин, на касі дістаєте картку, щоб розрахуватися, а рахунок – заблоковано. Виявляється, що суд без вас виніс рішення, визнав боржником чи наклав штраф, а виконавець уже й відкрив провадження.

Адвокат Роман Сімутін пояснив покроковий алгоритм дій у такому випадку.

Рішення суду першої інстанції – ще не остаточне і його можна оскаржити. Головне – не допустіть дуже поширену помилку та не просіть апеляцію зупинити виконавче провадження. Адже цей суд не вправі розглядати такі питання!

Зокрема, це підтверджується й постановою Верховного Суду №466/5766/13-ц: апеляційна інстанція не уповноважена вирішувати питання щодо зупинення виконання рішення суду першої інстанції, якщо воно підлягає примусовому виконанню, бо це – виключна компетенція виконавця.

Що саме і в якій послідовності слід зробити?

Коли місцевий суд виніс рішення, то ви маєте звертатися не до апеляції, а в ДВС – до виконавця. Вручіть йому заяву з описом того, що ви дізнались про відкрите виконавче провадження на підставі судового рішення, яке ви будете оскаржувати в апеляційному порядку. 

Та вкажіть у прохальній частині «зупинити виконавче провадження на період розгляду скарги апеляційним судом».

Якщо він цього не зробить – звертайтеся до місцевого суду та оскаржуйте вже дії виконавця, щоб суд зобов’язав його зупинити провадження. 

Тобто, спершу – звертаєтеся з проханням до виконавця, а потім – у разі його відмови – до суду, де прописуєте, що виконавець має зупинити виконання рішення.

"Робіть все правильно й послідовно – і одержите бажаний результат" - наголосив адвокат.

Також, Роман Сімутін нагадав, як дізнатися чи відкрите виконавче провадження у разі накладення штрафу від ТЦК.

Якщо особа отримала штраф від ТЦК і щодо неї відкрито виконавче провадження, вона побачить про себе інформацію у Автоматизованій системі виконавчого провадження (АСВП).

Зокрема, якщо ТЦК наклав своєю постановою штраф на особу, яка ухиляється від військового обліку, і ця особа не поспішає добровільно його сплатити, це може загрожувати арештом коштів на рахунках боржника, подальшим списанням коштів з цих рахунків, а також арештом майна з метою його подальшої реалізації.

Щоб дізнатись про хід виконавчого провадження, пошук на АСВП можна здійснити за своїми прізвищем та ім’ям, адже тут реєструються виконавчі документи, документи виконавчого провадження та фіксуються всі виконавчі дії. Перейти на вебсайт (https://cutt.ly/BefmAr2y)

Пошук на сайті здійснюється за наступними параметрами:

  • прізвище, ім’я, по батькові;
  • число, місяць, рік народження боржника - фізичної особи та прізвище, ім’я, по батькові (за його наявності) стягувача - фізичної особи;
  • найменування, ідентифікаційний код в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань для юридичної особи - боржника та стягувача;
  • номер виконавчого провадження.