Щодо правових наслідків відступлення вимоги, яка припинилася

Дата: 22.08.2023 17:01

Предметом договору купівлі-продажу можуть бути різні об`єкти - які належать покупцеві і ті, які йому не належать (майбутні об`єкти або товар, якого ще в продавця немає).

Тобто для продавця негативні наслідки настають саме у вигляді його відповідальності перед покупцем за невиконання договору. Сам же договір існує як домовленість між сторонами з приводу виконання продавцем обов`язку передати покупцеві предмет договору (відступити право вимоги).

Вади предмету договору, у тому числі його відсутність у продавця, не можуть впливати на дійсність договору. Це правило застосовується до всіх договірних зобов`язань.

У розумінні положень ст. 519 ЦК України недійсність вимоги є вадою предмета договору, яка не може вплинути на дійсність самого договору.

З огляду на таке обгрунтування ВПВС у постанові від 08.08.2023 у справі № 910/19199/21 https://reyestr.court.gov.ua/Review/112873033 зауважила, що недійсність вимоги зумовлює відповідальність первісного кредитора перед новим кредитором. У таких випадках передання недійсної вимоги за правовою природою є невиконанням чи неналежним виконанням договору, за яким було відчужено недійсну вимогу.

Водночас договір про відступлення права вимоги може бути визнаний недійсним у випадку наявності відповідної правової підстави. Наприклад, якщо такий договір укладено під впливом помилки, обману, насильства тощо. ВПВС відступила від висновку ВС, що права вимоги (майнові права) можуть бути відступлені (продані) лише за існуючим зобов`язанням.

Адвокат Михайло Гуцал