Відбулась телефонна розмова між президентом США Дональдом Трампом та президентом рф Володимиром Путіним, яка тривала близько 2,5 годин. Предметом розмови була крім іншого і війна в Україні.
Серед ключових заяв прес-секретаря Білого дому по результатам розмови:
Президент Трамп та президент Путін обговорили необхідність миру та припинення вогню у війні в Україні. Обоє погодилися з тим, що цей конфлікт має закінчитися міцним миром. Вони також наголосили на необхідності покращення двосторонніх відносин між США та росією.
"Життя та ресурси, які Україна та росія витрачають на цю війну, краще спрямувати на потреби їхніх народів".
Президенти домовилися, що рух до миру розпочнеться з угоди про припинення вогню у сфері енергетики та інфраструктури, а також з технічних переговорів щодо реалізації морського перемир'я в Чорному морі, повного припинення вогню та встановлення постійного миру. Ці переговори розпочнуться негайно на Близькому Сході.
Лідери країн додатково порушили питання необхідності припинення поширення стратегічних озброєнь і мають намір взаємодіяти з іншими сторонами, щоб забезпечити максимально широке застосування цих заходів. Також вони висловили спільну думку, що Іран ніколи не має отримати можливості знищити Ізраїль.
Трамп і Путін погодилися, що майбутнє з покращеними двосторонніми відносинами між США та росією має величезний потенціал, який включає великі економічні угоди та геополітичну стабільність після досягнення миру.
Ключові тези пресслужби Кремля:
Президент росії заявив про готовність до спільного з американськими партнерами ретельного опрацювання можливих шляхів врегулювання війни в Україні, яке має мати комплексний, стійкий і довгостроковий характер. І звичайно, враховувати безумовну необхідність усунення першопричин кризи та законні інтереси росії у безпеці.
Щодо запровадження 30-денного перемир'я – з російської сторони визначено низку суттєвих моментів щодо забезпечення дієвого контролю за можливим припиненням вогню по всій лінії бойового зіткнення, необхідності зупинення мобілізації в Україні та переозброєння ЗСУ.
Підкреслено, що ключовою умовою для недопущення ескалації конфлікту та роботи у напрямі його вирішення політико-дипломатичним шляхом мають стати повне припинення іноземної військової допомоги та надання розвідувальної інформації Києву.
Під час розмови Трамп висунув пропозицію про взаємну відмову сторін конфлікту від ударів на 30 днів по об'єктах енергетичної інфраструктури - Путін позитивно відгукнувся на цю ініціативу і одразу дав російським військовим відповідну команду.
Є домовленість розпочати переговори для додаткового опрацювання конкретних деталей щодо безпеки судноплавства в акваторії Чорного моря.
19 березня між російською та українською сторонами буде здійснено обмін полоненими – 175 на 175 осіб. Крім того, Україні буде передано 23 важко поранених військовослужбовців, які перебувають на лікуванні в російських медичних установах.
Лідери країн підтвердили намір продовжити зусилля щодо досягнення українського врегулювання у двосторонньому режимі, у тому числі з урахуванням вищезазначених пропозицій Президента США. З цією метою створюються російська та американська експертні групи.
Володимир Путін і Дональд Трамп торкнулися й інших питань міжнародного порядку денного, включаючи ситуацію на Близькому Сході та в регіоні Червоного моря. Зроблять спільні зусилля з метою стабілізації ситуації в кризових точках, налагодження взаємодії в питаннях ядерного нерозповсюдження та глобальної безпеки.