Тепловий детектив, або хто краде наші градуси: комунальний довідник споживача

Дата: 15.01.2025 12:41

Зима – це час затишку, теплих пледів та гарячого чаю. Але разом з цим приходять і платіжки за опалення, які здатні зігріти хіба що серце працівника тепломережі. І тут постає питання: звідки беруться ці космічні цифри? Хто і як вимірює наше тепло? І чи можна якось домовитися з цими гігікалоріями, щоб вони не з’їли весь сімейний бюджет? Спробуємо розібратися в цій гарячій темі з посмішкою.

У цієї статті ми будем розбирати в яких одиницях вимірюється теплова енергія та який розрахунковий період може бути здійснено корегування /перерозподіл тепла у будинку.

У цьому нам буде допомагати Правила надання послуги з постачання теплової енергії і типових договорів про надання послуги з постачання теплової енергії від 21 серпня 2019 р. № 830 та сумнозвісна Методика розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг від 22.11.2018 № 315.

Відповідно до п.35 Правил надання послуги з постачання теплової енергії затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 р. № 830:

Розрахунковим періодом для оплати спожитої послуги є календарний місяць. Оплата послуги здійснюється не пізніше останнього дня місяця, що настає за розрахунковим періодом (граничний строк внесення плати за спожиту послугу), якщо інший порядок та строки не визначені договором. За бажанням споживача оплата послуг може здійснюватися шляхом внесення авансових платежів.

Відповідно до п.18 Правил надання послуги з постачання теплової енергії затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 р. № 830:

  • 18. Одиницею вимірювання обсягу (кількості) спожитої споживачем теплової енергії є гігакалорія (Гкал).

Для переведення одиниць вимірювання теплової енергії приладами обліку застосовуються коефіцієнти 1 Гкал = 1162,2 кВт•г, 1 кВт•г = 0,000859 Гкал, 1 Гкал = 4,1868 ГДж, 1 ГДж = 0,2388 Гкал.

Відповідно до п.28 Правил надання послуги з постачання теплової енергії затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 р. № 830:

  • 28. Виконавець у разі здійснення ним розподілу обсягів спожитої у будівлі послуги періодично, але не менш як один раз на рік, проводить контрольне зняття показань вузлів розподільного обліку/приладів-розподілювачів теплової енергії у присутності споживача або його представника. Результати контрольного зняття показань вузлів розподільного обліку/приладів-розподілювачів теплової енергії є підставою для здійснення перерозподілу обсягу спожитої послуги та проведення перерахунку із споживачем.

Перерозподіл обсягів спожитої послуги у будинку та перерахунок із споживачем проводиться у тому розрахунковому періоді, в якому було отримано в установленому порядку інформацію про невідповідність обсягу розподіленої теплової енергії окремим споживачам обсягу, необхідному для розподілу, але не більш як за 12 розрахункових періодів.

Відповідно до абзацу .5 п.30 Правил надання послуги з постачання теплової енергії затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 р. № 830:

  • Перерозподіл обсягів спожитої послуги у будинку та перерахунок проводяться у тому розрахунковому періоді, в якому було отримано в установленому порядку інформацію про невідповідність обсягу розподіленої теплової енергії окремим споживачам обсягу, необхідному для розподілу, але не більш як за 12 розрахункових періодів.

Відповідно до Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг від 22.11.2018 № 315:

  • розрахунковий метод - спосіб визначення загального обсягу спожитої у будівлі/будинку (або її частині з окремим інженерним вводом) теплової енергії, гарячої або холодної води до встановлення вузла комерційного обліку, у разі виходу його з ладу або втрати, а також спосіб коригування (приведення) обсягів споживання комунальної послуги до дати кінця розрахункового періоду;
  • розрахунковий період - установлений договором період надання комунальних послуг, тривалість якого не перевищує календарний місяць, на кінцеву дату якого визначається загальний обсяг споживання відповідної комунальної послуги у будівлі/будинку та здійснюється розподіл між споживачам на цю саму дату. Усі показники вимірювання, зазначені у цій Методиці, що визначають обсяг спожитої комунальної послуги, відносяться до розрахункового періоду.

Отже, тепер ви знаєте, що гігікалорії – це не міфічні істоти, а цілком реальні одиниці вимірювання тепла. І хоча домовитися з ними напряму навряд чи вдасться, знання того, як відбувається облік тепла та його перерозподіл, допоможе вам краще контролювати свої витрати. Тож нехай у вашому домі завжди буде тепло та затишно, а платіжки за опалення не викликають жару!

Адвокат Вадим Чунжин