В умовах воєнного стану з’явилися нові шахрайські схеми: що вигадують злочинці та як не потрапити "на гачок"

Дата: 29.11.2022 10:10

В умовах воєнного стану з’явилися нові шахрайські схеми, повіривши у які, люди втрачають кошти та наражають себе на небезпеку.

Серед найпоширених схем:

– «збір коштів для військових» – шахраї під виглядом волонтерів збирають гроші на амуніцію, лікування чи інші необхідні для військових речі, проте привласнюють усі донати собі. У цьому випадку поліція закликає громадян довіряти лише перевіреним благодійним організаціям або державним спеціальним рахункам, перевіряти правильність назв сайтів, на які переходите та де вводите свої персональні дані.

– «надання інформації про місцезнаходження безвісти зниклих родичів» – побачивши у Інтернеті оголошення про розшук зниклої людини, зловмисники зв’язуються з авторами публікації та повідомляють про те, що мають інформацію про місцезнаходження зниклого, але вимагають винагороду за таку послугу. Тож одразу звертайтесь до правоохоронців.

– «евакуаційні перевезення» – зловмисники розміщують оголошення в Інтернеті про перевезення громадян із зони бойових дій до більш безпечного місця. Втім, за свої послуги вимагають оплату наперед. Отримавши гроші, вони більше на зв’язок не виходять.

– «оренда житла за вигідною ціною для переселенців» – у таких випадках аферисти здають «уявні» квартири чи будинки в оренду, однак після отримання передплати на картку не виходять на зв’язок. Завжди перевіряйте інформацію про власника помешкання і попросіть переглянути документи на житло та паспорт орендодавця.

– «ваш син потрапив у полон» – зловмисники телефонують батькам або іншим родичам зниклих та, називаючи ім’я та прізвище зниклого, повідомляють, що нібито він перебуває у полоні, а для того, щоб його визволити, потрібно сплатити гроші. У такому випадку не потрібно панікувати та піддаватися емоціям, спочатку спробуйте самостійно зв’язатися з родичем та зателефонуйте до Об’єднаного центру з пошуку та звільнення полонених або зверніться до найближчої військової адміністрації чи правоохоронців.

Також аферисти продовжують ошукувати людей під час онлайн-шопінгу на неіснуючий товар; представляються банківськими працівниками, які, дізнавшись особисті дані банківської картки, переводять кошти на свої рахунки; телефонують під виглядом правоохоронців, які вимагають сплатити гроші за непритягнення когось із родичів до кримінальної відповідальності.

Вкотре нагадуємо:

• ретельно перевіряйте інформацію, яку вам повідомляють;

• не поспішайте виконувати вказівки незнайомих людей;

• не перераховуйте кошти на чужі карткові рахунки;

• не впускайте незнайомців до помешкань, вимагайте пред’явити документи.

Якщо попри всі застережні заходи ви чи ваші рідні стали жертвою шахрайського злочину, негайно звертайтеся до найближчого управління поліції або зателефонуйте за номером 102.

Поставити правове запитання можна у контакт-центрі системи БПД: 0 800 213 103, дзвінки безкоштовні, юристи на лінії пн-пт з 8:00 до 19:00, сб-нд з 9:00 до 18:00.

Або завітати до найближчого з бюро: https://bit.ly/bpd_buro

Кам'янський місцевий центр з надання БВПД