Якщо чоловік має право на виїзд за кордон під час війни, але є боржником – право на виїзд буде обмежено. Найчастіша причина такого обмеження – несплата аліментів, борги перед банками, відкриті судові провадження.
Як дізнатися чи існує обмеження у праві виїзду закордон, наприклад, за несплату аліментів?
Перейти на веб-сайт Єдиного реєстру боржників та знайти інформацію щодо внесення відомостей, як боржника в категорії стягнення – стягнення аліментів, або звернутися безпосередньо до виконавця з метою отримання інформації.
Пошук інформації через веб-сайт Єдиного реєстру здійснюється за такими реквізитами: прізвище, ім’я, по батькові (за його наявності), число, місяць, рік народження боржника — фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності).
Слід зазначити, що відомості про боржника вносяться до Єдиного реєстру боржників у разі, якщо виникла заборгованість за виконавчим документом про стягнення періодичних платежів більше трьох місяців.
Якщо, особа зазначена в даному реєстрі, як боржник – необхідно звернутися до державного/приватного виконавця (прізвище, ініціали та контактні дані виконавця, в якого перебуває на виконанні виконавчий документ зазначено в реєстрі) з метою встановлення суми заборгованості та інших даних, які допоможуть боржнику з’ясувати чи існує обмеження у праві виїзду закордон за несплату аліментів.
Слід звернути увагу, що про обмеження у праві виїзду закордон, виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня їх винесення повідомляє боржника (сторін). Однак на практиці не всі такі дії відомі сторонам. Тому з метою уникнення неприємної ситуації на кордоні України,такі моменти необхідно з’ясовувати боржникам за виконавчими документами про стягнення аліментів.
У разі, якщо наявна заборгованість зі сплати аліментів, то після погашення усієї суми заборгованості, виконавець виносить постанову про скасування тимчасового обмеження у праві виїзду особи з України. Одночасно з винесенням такої постанови відомості про боржника з Єдиного реєстру боржників автоматично виключаються.
Рішення, дії чи бездіяльність державного/приватного виконавця з питань виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України можуть бути оскаржені у встановленому законом порядку. Суд може скасувати тимчасове обмеження фізичної особи у праві виїзду за межі України за вмотивованою заявою боржника (ч. 5 ст. 441 ЦПК України).
Також можна відправити запит на адресу Головного центру обробки спеціальної інформації Держприкордонслужби.