Набули чинності зміни до КПК України, які по-новому визначають тривалість досудового розслідування. Відповідні зміни передбачені Законом України «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України та інших законодавчих актів України щодо посилення самостійності Спеціалізованої антикорупційної прокуратури».
Згідно з новою редакцією частини 1 статті 219 КПК України -
Строк досудового розслідування обчислюється з моменту повідомлення особі про підозру до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності, клопотанням про закриття кримінального провадження або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження!
Частину 2 статті 219 КПК України виключено.
Нагадаємо, що вона встановлювала обчислення строку досудового розслідування з моменту внесення відомостей до ЄРДР. При цьому, до дня повідомлення особі про підозру він мав становити 12 місяців – у кримінальному провадженні щодо нетяжкого злочину; 18 – щодо тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Частину 4 статті 219 КПК України також виключено.
Найбільш суперечливим у цьому законі є новий пункт 20-8 Перехідних положень, у якому застережено, що положення частини 1 статті 219 КПК України в новій редакції застосовуються до всіх кримінальних проваджень, досудове розслідування або судовий розгляд яких не завершено до дня набрання чинності цим законом, тобто до 01 січня 2024 року.
Втручання законодавця на користь однієї із сторін кримінального провадження порушує право на справедливий суд!
Тож можна очікувати на звернення до Конституційного Суду стосовно такої зворотної дії в часі норм КПК України.