Наявність спору про визнання або встановлення факту батьківства не перешкоджає зупиненню провадження у справі про стягнення аліментів

Дата: 08.08.2022 18:53

Рішення ВС у справі № 234/10082/18 від 15.06.2022 https://cutt.ly/HZXit0e

У цій справі суди попередніх інстанцій залишили без задоволення позов жінки про стягнення аліментів на утримання дитини та своє утримання, не дочекавшись розгляду справи про визнання батьківства, оскільки спір щодо визнання батьківства перешкоджає зупиненню справи про стягнення аліментів. Суди вважали, що батьківство колишнього чоловіка позивачки щодо її сина не є доведеним.

КЦС ВС визнав такі висновки судів помилковими з огляду на наступне.

За змістом ч.2 ст.252 ЦПК України не допускається зупинення провадження у справі про стягнення аліментів, зокрема з підстави наявності спору про батьківство.

Визнання батьківства або встановлення факту батьківства (ст.ст.128, 130 СК України) є способами визначення судом походження дитини від особи, яка не записана батьком дитини.

Означені справи не є спором про батьківство у розумінні ст.ст.129, 136-138 СК України, наявність якого перешкоджає зупиненню провадження у справі про стягнення аліментів.

Зупинення провадження у справах про стягнення аліментів на утримання дитини або її матері до вирішення спору про визнання батьківства дозволяє стягнути аліменти з дня пред'явлення позову (ч.1 ст.191 СК України) у випадку набрання законної сили рішенням суду про визнання батьківства. Зазначене відповідає меті законодавця посилити захист права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку стягнення аліментів, які у цьому випадку будуть стягуватись за весь час розгляду справи про встановлення батьківства, що усуне необхідність порушувати питання про стягнення аліментів за минулий період.

Водночас, наслідком відмови у задоволенні позову про визнання батьківства є відмова у позові про стягнення аліментів, отже, у цьому випадку зупинення провадження у справі про стягнення аліментів до ухвалення судового рішення про визнання батьківства не зашкодить інтересам дитини на належне утримання та не порушить прав відповідача.

ZakonOnline