Неупередженість експертів під час судового розгляду повинна забезпечуватись адекватними процесуальними гарантіями

Дата: 09.03.2023 10:20

Правова позиція ЄСПЛ у справі «ÇÖÇELLİ AND OTHERS v. TÜRKİYE» від 11.10.2022, заява № 81415/12 https://cutt.ly/H8cFdbr

Заявники скаржилися на несправедливість адміністративного провадження, зокрема, через те, що висновок групи експертів про оцінку впливу на довкілля, який відіграв вирішальну роль у рішеннях судів, викликав сумніви, оскільки експерти висловили низку упереджених коментарів на адресу Заявників.

ЄСПЛ наголосив, що Конвенція не забороняє національним судам покладатися на експертні висновки, складені спеціалізованими органами, при вирішенні спорів, які вони розглядають, якщо цього вимагає характер спірних питань, що розглядаються. Однак це передбачає дотримання вимоги нейтральності з боку призначеного експерта, аби судовий розгляд був змагальним, і щоб заявник був прирівняний до свого опонента, зокрема держави, згідно з принципом рівності сторін.

Експерти – вчені – не можуть дотримуватися тих самих стандартів, які очікуються від суддів, коли йдеться про формулювання висновків з максимальною стриманістю та обережністю.

У цій справі відсутні докази будь-якого функціонального чи ієрархічного зв’язку між експертами, з одного боку, та опонентом і сторонами, які долучилися до справи, з іншого.

Наявність таких гарантій, як необов’язковість висновку експерта, повноваження суддів вільно оцінювати докази та їхня свобода призначати за необхідності повторну (іншу) експертизу, є гарантіями, які розвіяли б будь-які побоювання об’єктивного спостерігача щодо того, що сумніви Заявників стосовно нейтральності експертів можуть бути виправданими.

Отже, порушення п.1 ст.6 Конвенції не було.

ZakonOnline