Ступінь придатності особи до військової служби визначає ВЛК. На підставі її рішення військовозобов’язаний може бути визнаний:
- придатним до військової служби за графами таблиці додаткових вимог до стану здоров’я «А» 1-11;
- тимчасово непридатним до військової служби, який потребує лікування (динамічного спостереження) на певний термін;
- таким, що підлягає направленню на додаткове медичне обстеження та повторний медогляд;
- непридатним до військової служби в мирний час, обмежено придатним у воєнний час;
- непридатним до військової служби з виключенням із військового обліку.
ОБМЕЖЕНА НЕПРИДАТНІСТЬ НЕ Є ПІДСТАВОЮ ДЛЯ ВІДСТРОЧКИ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ АБО ЗВІЛЬНЕННЯ ВІД ПРОХОДЖЕННЯ ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ!
Але тут є свої особливості.
Особа може бути мобілізована, проте існує список обмежень за здоров’ям, які необхідно виконувати під час її призначення місце служби. Згідно з наказом Міністерства оборони України №402, обмежено придатні особи непридатні до служби у високомобільних десантних військах, плавскладі, морській піхоті, спецспорудах.
Разом із тим вони придатні до служби у:
- частинах (підрозділах) забезпечення;
- військових комісаріатах;
- установах, організаціях, навчальних закладах.
Чи можна направити обмежено придатну особу на фронт?
Немає прямої заборони щодо направлення обмежено придатного військовослужбовця в ту частину, яка виконує поставлені їй завдання на передовій або близько до неї. Це пов’язано з тим, що в законодавстві немає чіткого визначення «бойова частина».
У разі такого направлення повинні виконуватись наступі умови:
- Військовослужбовець із обмеженою придатністю не може бути направлений на службу в морську піхоту та в десантно-штурмові війська.
- У постанові ВЛК, якою було встановлено обмежену придатність, повинно бути чітко зазначено, які види служби, які посади протипоказані такому військовослужбовцю з урахуванням стану його здоров’я.
- Посада і вид служби мають бути пов’язаними з діяльністю саме забезпечення військової частини. Тобто не може бути посада, наприклад «стрілець», «гранатометник» тощо. Водночас такого військовослужбовця не можуть направити на виконання робіт, пов’язаних із фізичною працею: облаштування бліндажів, окопів і тощо.
ЯКЩО ВСІ ТРИ УМОВИ ВИКОНУЮТЬСЯ, ЦЕ ОЗНАЧАЄ ЩО В ДІЯХ КЕРІВНИЦТВА НЕМАЄ ОЗНАК ПОРУШЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА.
Якщо хоч одна з умов не виконується – військовозобов’язаний може подати письмовий рапорт на ім’я командира частини, та просити перевести на посаду, яка відповідає стану його здоров’я.