Перекази з Польщі в Україну: 6 способів перевести гроші між країнами

Дата: 02.02.2022 19:13

Більше 32% всіх грошових переказів українських трудових мігрантів в Україну приходять з Польщі.

Які ж способи переказу грошей з Польщі використовують українці?

Треба відзначити, що до вже звичних варіантів, типу простої передачі готівки через посередника або міжнародних грошових переказів (Western Union, MoneyGram, а також SWIFT), з кожним роком приєднуються все нові гравці цього сегмента ринку (див. таблицю нижче). Воно й не дивно: попит народжує пропозицію. При цьому найчастіше таким новачкам доводиться демпінгувати за ціною, щоб «відкусити» свій шматок від банківського пирога. Але про все по порядку.

Спосіб 1.  SWIFT-переказ

Довгий час цей спосіб вважався найбільш дешевим серед усіх можливих. Суть його полягає в тому, що банк здійснює переказ через міжнародну банківську систему SWIFT. При цьому і у відправника, і у одержувача повинні бути відкриті рахунки в банках, причому останні повинні мати кореспондентські відносини, що дозволяють здійснити такий переказ. Спосіб досить складний, трудомісткий і нешвидкий. Зате вартість переказу складе в середньому 0,5% від суми платежу, а обмежень по сумі переказу, як правило, немає.

Ще більш зручним для переказів між європейськими країнами є SEPA-перекази в євро. На жаль, Україна поки не є учасником цієї системи, але в найближчому майбутньому це цілком можливо. Тарифи на цей вид переказів навіть нижче, ніж у SWIFT. Наприклад, в Millenium Bank тариф на SEPA -переказ становить 0,2%, мінімум 20 злотих, максимум - 200 злотих.

Спосіб 2. Переказ за допомогою систем міжнародних грошових переказів

Йдеться в першу чергу про загальновідомі системи Western Union і MoneyGram. Серед їх переваг безпека, доступність і порівняльна простота здійснення переказу. Серед недоліків - висока комісія, хоча, наприклад, Western Union істотно знизив свої тарифи в цьому напрямку переказів у разі виплати їх на карту одержувача та здійснення платежу з картки відправника.

Тарифи на переказ з Польщі в Україну (орієнтовно на кінець 2021 року)

1

Це не єдині системи переказів, що пропонуються до співпраці в банках України. Наприклад, ПриватБанк рекомендує для переказів з Польщі в Україну мобільні перекази без відвідування банку MyRia - через мережу банкоматів Euronet. Сума переказу в цьому випадку - до 3000 злотих, а вартість - 4 злотих.

Спосіб 3. Передача готівки через знайомих, друзів, посередників (водії, провідники)

Цей спосіб переказів як і раніше популярний. Але в міру зростання безготівкових платежів незмінно піде в минуле, змусивши забути як страшний сон всі хвилювання, пов'язані з супутніми ризиками. Вартість такого роду послуги - всього 20-30 злотих, однак великі суми таким способом краще не передавати, так як є законодавчі обмеження, а ось гарантій безпеки немає. Зате ніякого держнагляду за переказом не буде.

Спосіб 4. З Пошта Польска в Укрпошту

Цей варіант переказу підійде тим, у кого немає рахунків в банках, або в разі, якщо одержувач переказу в Україні знаходиться у віддаленому населеному пункті, де немає банківських відділень, але є відділення Укрпошти. Вартість переказу складе 1% + 23 злотих. Однак відносно невисокий тариф нівелюється довгим терміном здійснення - 1-10 робочих днів. Максимальна сума переказу становить 4 тис. євро, а максимальна сума виплат в Україні - не більше 400 тис.грн. в день.

Спосіб 5. Логічний. Через польські банки, що мають дочірні банки в Україні.

Здавалося б, що може бути логічніше, ніж запропонувати своїм клієнтам в такому випадку перекази за пільговим тарифом? Свої дочірні банки в Україні мають польські банк РКО Bank Polski (материнський банк Кредобанку) і Getin Noble Bank (материнський банк Ідея-банку). 

У першому випадку Кредобанк пропонує одержувачу відкрити в Україні карту в злотих "Złotówka". Тоді переказ грошей через РКО ВР SA в Польщі буде коштувати (станом на вересень-2021):

  • без відкриття рахунку в банку: 20 злотих за операцію при сумі переказу до 5000 злотих / 1250 євро включно;
  • з відкритого в банку рахунку: 10 злотих за операцію при сумі переказу до 5000 злотих / 1250 євро включно;
  • при сумі переказу понад 5000 злотих тариф складе 0,25% від суми переказу (мінімум 60 злотих, максимум 200 злотих). При сумі переказу понад 1250 євро тариф складе 60 злотих.

Відкрити такий картковий рахунок можна в злотих або євро за 100 грн. (відкриття рахунку плюс випуск карти), а при відкритті онлайн - безкоштовно. При цьому поповнення карти здійснюється безкоштовно, зняття на Україні - безкоштовно, зняття в Польщі в банкоматах PKO BP SA - безкоштовно, розрахунки в торгово-сервісній мережі - безкоштовно, комісія за конвертацію валюти - 0% і додається безкоштовний інтернет-банкінг. Тобто разово заплативши 100 грн., ви зможете здійснювати регулярні перекази за вказаним вище тарифом.

Ідея-Банк зі свого боку спільно з Getin Noble Bank розробив продукт «Прості основи». В цьому випадку громадянам України, які перебувають в Польщі, пропонується безкоштовно відкрити картковий рахунок в Getin Noble Bank, з якого до 15 січня 2019 року можна здійснювати перекази на рахунки, відкриті в Ідея-Банку в Україні абсолютно безкоштовно. При цьому умови обслуговування в банку в Польщі дуже привабливі: доступне обслуговування українською мовою, переведення в готівку з карти в будь-якому банкоматі Польщі - безкоштовно, випуск та обслуговування карти теж здійснюється безкоштовно (в разі здійснення хоча б однієї транзакції протягом місяця, інакше комісії складе 9 злотих). Одержувачу переказу Ідея-Банк теж пропонує безкоштовне відкриття карткового рахунку. Таким чином, при дотриманні деяких обмежень з боку банків (Докладніше- див. Тарифи на сайтах банків), перекази в Україну з Польщі можна здійснювати безкоштовно.

Спосіб 6. Компанії-новачки

Отже, ми дісталіся до самого цікавого. За останні роки на арену міжнародніх копійчаних переказів Вийшли молоді, але вже встигли зарекомендуваті себе компанії: TransferGo, Wise (TransferWise), Azimo, Easy Send, PAYSEND та інші.

Для того щоб здійснити переказ, вам необхідно переслати гроші зі своєї картки на рахунок компанії. Потім сервіс «обмінює» валюту за середньоринковим курсом і пов'язує з переказами, що йдуть у зворотному напрямку. Після цього гроші потрапляють на рахунок одержувача. Тобто насправді гроші ніколи не перетинають кордон, вони згортаються із зустрічною операцією з обміну.

Всі перераховані компанії готові запропонувати російськомовний інтерфейс і оптимальні цінові умови для переказів з Польщі в Україну. Prostobank.ua зібрав їх тарифи в порівняльну таблицю.

Тарифи на переказ 2000 злотих (близько 505 $ або 430 євро) з Польщі в Україну станом на вересень-2021

Назва компанії

Тариф

Коментар

TransferGo

  • 0 zl (чекати 2 робочі дні);
  • 9,99 zl (протягом дня)
  • * швидкий переказ -14,99zl (чекати 30 хв);

Надіслати можна тільки
злоті, при цьому не найвигідніший курс. 

Wise

14,27 zl при переказі 2000 злотих в євро;

50,59 zl при переказі 2000 зл в гривні

Непоганий курс, але
високі комісії за переказ.

PAYSEND

0 zl при зарахуванні в євро

4,9 zl (зарахування протягом декылькох хвилин)

Вигідний курс. 

EasySend

4,99 zl (при отриманні готівкою або в Приват24)

7,99 zl (при зарахуванні на карту МастерКард)

Не найвигідніший обмінний курс.

Як можна побачити з даних таблиці, перекази у всіх цих компаніях дешевше, ніж банківські або перекази загальновідомих міжнародних систем. При цьому швидкість проведення платежів не поступається - зазвичай протягом 10 хвилин гроші надходять на карту одержувача (але можливі затримки до 72 годин), а оплатити переказ можна он-лайн навіть зі смартфона і в будь-який зручний вам час. Важливий момент: ще до здійснення переказу користувачі знають обмінний курс, що часто не відомо при банківському переказі.

Недоліки: необхідна наявність банківських рахунків / карт у одержувача і відправника, відносна новизна сервісів обумовлює невисоку довіру до компаній, хоча такі компанії функціонують в повній відповідності з вимогами законодавства країн, де зареєстрований сервіс.

Як підсумок: вибираючи спосіб переказу з Польщі в Україну, перш за все, звертайте увагу на те, як часто у вас виникає необхідність перевести гроші (регулярно або разово), а також на вашу готовність підтвердити легальність перебування на території Польщі і джерело походження коштів. Ну і на рівень фінансова грамотності, звичайно, від якого залежить вміння прорахувати всі нюанси угоди, можливі ризики і правильність користування пропонованими сервісами.

Простобанк Консалтинг