Призупинення дії трудового договору - роз'яснення Держпраці

Дата: 12.02.2024 10:06

Трудові відносини в умовах воєнного стану, в першу чергу,  регулюються Законом України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15 березня 2022 року №2136.
Право на працю – одне з основних прав громадян в умовах воєнного стану, саме тому багато звернень громадян стосується питання призупинення дії трудового договору.

Призупинення дії трудового договору – це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором у зв’язку зі збройною агресією росії проти України, що виключає можливість обох сторін трудових відносин виконувати обов’язки, передбачені трудовим договором.

Тобто призупинення дії трудового договору можливо за наявності:

  1. роботодавець не може забезпечити роботою працівника;
  2. працівник не може виконувати роботу.

Оскільки робота не виконується, то роботодавець не має обов’язку виплачувати заробітну плату. Відшкодування заробітної плати у повному обсязі покладається на державу, що здійснює військову агресію.

Призупинення дії трудового договору не означає звільнення працівника.

Роботодавець повинен обов’язково оформити наказ, в якому зазначити причини та строк призупинення дії трудового договору, кількість та дані працівників, дія договорів з якими призупиняється, а також умови відновлення дії трудового договору.

Рішення роботодавця про призупинення дії трудового договору працівник може оскаржити до Держпраці.

За інформацією Східного міжрегіонального управління Держпраці