Призупинення дії трудового договору у воєнний час: що це означає для працівника

Дата: 17.06.2022 15:27

На період воєнного стану парламент дозволив роботодавцям призупиняти дію трудових договорів. Що це означає та які наслідки має для працівників, розповідає Юридичний порадник для ВПО.

Коли можуть призупинити дію трудового договору?

Відповідно до Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» призупинення дії трудового договору можливе ЛИШЕ у період дії воєнного стану, але НЕ раніше, ніж із 24.03.2022 (дати набрання чинності відповідним законом).

Обмежень щодо категорій працівників при цьому немає. Це означає, що призупинити дію трудового договору в умовах воєнного стану можуть:

  • сумісникам;
  • особам з інвалідністю;
  • одиноким матерям;
  • вагітним;
  • жінкам з дітьми віком до 14 років тощо.

Головною умовою у такому випадку є неможливість роботодавця надати роботу, а працівника – виконувати її. Ініціювати призупинення таким чином може і роботодавець, і співробітник, однак із обов’язковим повідомленням про це у будь-який доступний спосіб (зокрема, електронною поштою).

Призупинення – це звільнення?

Ні, призупинення дії трудового договору НЕ передбачає звільнення працівника. Трудові відносини у такому випадку тривають. Роботодавець продовжує вести табель обліку використання робочого часу, фіксує суму зарплати та ЄСВ у період призупинення.

Чи означає це, що робітнику мають виплачувати зарплату?

Не зовсім. На відміну від простою, який передбачає виплату 2/3 посадового окладу, призупинення дії трудового договору НЕ передбачає для роботодавця обов’язку виплати заробітної плати. Відшкодування зарплати, гарантійних та компенсаційних витрат працівникам за цей період покладено парламентом на державу, що здійснює військову агресію проти України. Як це працюватиме на практиці, поки невідоме, бо відповідного компенсаційного механізму поки немає.

Чи зараховують страховий стаж за період призупинення дії трудового договору?

Наразі таке зарахування НЕ передбачено законом. Відповідно особи, трудовий договір яких призупинено у період воєнного стану, НЕ мають права й на оплату лікарняних.

Чи дозволяється працювати на іншого роботодавця під час призупинення дії трудового договору?

Так, працівники можуть працевлаштуватися на умовах повного робочого дня як сумісники до скасування воєнного стану. Згода основного роботодавця при цьому не потрібна. Разом із тим таке працевлаштування може надати змогу працівнику накопичувати страховий стаж та отримувати допомогу у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності у разі хвороби.