Росія утримує в полоні понад 10 тис мирних українців, а від тортур постраждали 5,6 тис цивільних - генпрокурор

Дата: 26.03.2024 16:30

Росія утримує в ув'язненні понад 10 тис. цивільних українців, які перебувають як на окупованих територіях так і у рф. Також, у кримінальних провадженнях встановлено 5 600 українців, які постраждали від тортур, хоча реальна цифра значно більша.

Про це розповів генеральний прокурор України Андрій Костін в інтерв'ю "Інтерфакс-Україна".

"Є різні цифри. Ми оцінюємо в десятки тисяч, понад 10 тисяч точно. Говоримо тільки про тих, хто був примусово переселений, а не про тих, хто приймав таке рішення на власний розсуд", - зазначив генпрокурор.

Зараз на рівні уряду ведеться створення реєстру цивільних полонених.

Андрій Костін зауважив, що дуже важливою стала б резолюція Генасамблеї ООН щодо цього питання, що дало б можливість застосовувати інші елементи комунікації та тиск на росію, для повернення цивільних.

Прокурори разом із правоохоронними органами притягують до відповідальності тих, хто винен у депортації і незаконному утриманні цивільних.

Щодо людей, які добровільно виїхали до росії генпрокурор зазначив, що якщо говорити про окуповані території, слово "добровільно" вживати недоречно - хтось змушений їхати через обстріли, іншим обіцяють матеріальну допомогу та ілюзорну безпеку. Але будь-які дії, вчинені з примусу, не є добровільні. Також для декого єдиний шлях повернення в Україну - це вибиратися через територію рф, і таких випадків багато.

Крім того, наразі вже задокументовано функціонування 164 катівень та інших місць насильницького утримання на територіях, які були під окупацією.