ВПВС у постанові від 18.01.2023 у справі № 488/2807/17 https://reyestr.court.gov.ua/Review/109364576 (п.п. 120-131) нагадала, що на віндикаційні позови держави в особі органів державної влади поширюється загальна позовна давність.
Якщо з позовом до суду звертається прокурор, то за загальним правилом позовну давність слід обчислювати з дня, коли про порушення права або про особу, яка його порушила, довідався або міг довідатися орган, уповноважений державою здійснювати такий захист
Для застосування позовної давності за заявою сторони у спорі суд має дослідити питання її перебігу окремо за кожною звернутою саме до цієї сторони позовною вимогою, і залежно від установленого виснувати про те, чи спливла позовна давність до відповідних вимог.
Перш ніж застосувати позовну давність, суд має з`ясувати та зазначити у судовому рішенні, чи було порушене право, за захистом якого позивач звернувся до суду. Якщо це право порушене не було, суд відмовляє у позові через необґрунтованість останнього.
Прокурор заявив три позовні вимоги, лише одна з яких - до кінцевої набувачки.
Натомість кінцева набувачка заявила про сплив позовної давності за всіма вимогами, хоча не була стороною спору з державою, а тому суди попередніх інстанцій не мали підстав вирішувати питання про сплив позовної давності щодо зазначених двох вимог.
Її аргумент про застосування позовної давності до вимоги про витребування спірної земельної ділянки суд має розглянути у випадку, якщо вважатиме, що таку вимогу слід задовольнити.