Розшук ТЦК: коли та за яких умов може бути знятий?

Дата: 22.02.2025 17:13

В Україні, на третьому році повномасштабної війни, доволі велика кількість військовозобов’язаних громадян віком від 25 до 60 років перебувають у розшуку.

Як зазначає "Адвокат права", мова йде про необхідність здійснення адміністративного затримання працівниками поліції військовозобов’язаного, який порушив правила військового обліку чи мобілізаційне законодавство.

За загальним правилом адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через 2 місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні – не пізніш як через 2 місяці з дня його виявлення (частина 1 статті 38 КУпАП). але, як ви розумієте, з нього є аж два вийнятки і один них – стосується порушень військового обліку та мобілізаційного законодавства.

Адміністративне стягнення за вчинення в особливий період правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 КУпАП, може бути накладено протягом 3 місяців з дня його виявлення, але не пізніше 1 року з дня його вчинення (частина 7 статті 38 КУпАП). При чому, такі процесуальні строки були введені в дію лише 19 травня 2024 року!

Про які діяння йде мова?

По-перше, порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку в особливий період – частина 3 статті 210 КУпАП. Тут мова йде здебільшого про Закон України «Про військовий обов’язок і військову службу» та Постанову №1487.

Що це за порушення?

Наприклад, пеперебування на військовому обліку за адресою реєстрації місця проживання; ігнорування виклику за повісткою; ігнорування направлення на проходження ВЛК; неуточнення військово-облікових даних; ухилення від військового обліку тощо.

По-друге, порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію в особливий період – частина 3 статті 210-1 КУпАП. Тут говоримо про Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та Постанову №560.

Приклад:

16 липня 2024 року закінчився 60-денний термін, коли чоловіки мобілізаційного віку могли оновити дані без штрафів. Після цього терміну, тобто з 17 липня 2024 року, тим, хто не встиг оновити свої дані, почали «виписувати штрафи». Штраф – це і є один з видів адміністративних стягнень (пункт 2 частини 1 статті 24 КУпАП).

Тобто з 17 липня 2024 року по 16 липня 2025 року (протягом 1 року) на вас може бути накладене адміністративне стягнення. Якщо таке порушення не було виявлене в продовж року, по суті, з середини липня 2025-го можете вважати, що ви його не вчиняли.

Трохи інша ситуація з тим, якщо все ж порушення виявлене.

У ТЦК та СП є всього 3 місяці, щоб притягнути вас до адміністративної відповідальності. Якщо упродовж трьох місяців з моменту виявлення, наприклад, неоновлення даних, вони цього не зробили – вважайте, що ви нічого не вчиняли.

До чого тут зняття з розшуку?

ТЦК та СП має право на звернення до поліції з метою розшуку порушника. Відомості про фіксацію такого правопорушення вносяться в «Оберіг». Відповідно в електронному військово-обліковому документі таких громадян наявна відмітка «виявлені порушення правил військового обліку».

Зняття з розшуку відбувається після призначення штрафу за порушення правил військового обліку чи мобілізаційного законодавства, тобто після внесення Постанови про притягнення до адмінвідповідальності. Винесення такої постанови відбувається за особистої присутності та участі у справі військовозобов’язаного. Дистанційно зняти з розшуку без адмінвідповідальності неможливо.

Якщо таку постанову не винесли у продовж трьох місяців після виявлення та у продовж року від моменту вчинення – ви вже не будете у розшуку, бо закінчиться строк притягнення до адмінвідповідальності!