Комітет Верховної Ради з питань національної безпеки 15 березня підтримав поправку про виключення із законопроекту про мобілізацію № 10449 положення, яким пропонувалося встановити обов’язок громадянам України чоловічої статі при перетині державного кордону додатково пред’являтивійськово-облікові документи з відміткою про взяття на військовий облік або виключення з військового обліку.
«Цікаво, що Комітет прийняв рішення про виключення цього положення, потім намагався його повернути, але для цього не вистачило одного голосу, після чого у засіданні було оголошено перерву» – повідомив член Комінету.
Разом з тим, Державна прикордонна служба України і без відповідного закону має таку практику. До того ж, її підтримували в своїх рішеннях суди (наприклад, постанова від 28 грудня 2023 року Третього апеляційного адміністративного суду по справі №280/1610/23).
Але, ні окреме роз’яснення ДПСУ, ні судова практика в цьому випадку не грають жодної ролі, бо є Закон та підзаконні нормативно-правові акти!
Перетинання громадянами України державного кордону здійснюється в пунктах пропуску через державний кордон та пунктах контролю, якщо інше не передбачено законом, за одним з таких документів, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну:
- паспорт громадянина України для виїзду за кордон;
- дипломатичний паспорт;
- службовий паспорт;
- проїзний документ дитини (чинний протягом строку, на який він виданий);
- посвідчення особи моряка;
- посвідчення члена екіпажу.
У випадках, визначених законодавством, для перетинання державного кордону громадяни крім паспортних документів повинні мати також підтверджуючі документи.
Як, наприклад, щодо осіб з інвалідністю:
У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану перетинати державний кордон мають право:
- особи з інвалідністю за наявності посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або пенсійного посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю», в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідки для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики.
І жодної згадки про військовий квиток в законодавстві немає.