Щодо правонаступництва у виконавчому провадженні у разі смерті боржника - фізичної особи

Дата: 11.11.2023 11:09

Виконання судового рішення є заключним етапом цивільного процесу щодо захисту порушеного права чи законного інтересу особи, що звернулась до суду за захистом.

Відтак процесуальне правонаступництво у виконавчому провадженні у разі смерті боржника (фізичної особи) є цілком можливим

Зокрема це стосується обов`язку з відшкодування шкоди, що належав спадкодавцю за життя. Цей обов`язок не припинився внаслідок смерті боржника та продовжує існувати.

Про це зазначається в постанові ВПВС від 11.10.2023 у справі № 523/2357/20 https://reyestr.court.gov.ua/Review/114757808 .

ВПВС нагадала, що у разі смерті фізичної особи-сторони виконавчого провадження необхідно перевірити, чи допускають відповідні правовідносини правонаступництво, чи ні. Якщо так, то виконавець повинен був зупинити виконавче провадження та вирішити питання про залучення правонаступників.

Положення щодо закінчення виконавчого провадження у разі смерті боржника (п. 3 ч. 1 ст. 39 Закон № 1404-VIII; п. 3 ч. 1 ст. 49 Закону № 606-XIV) слід розуміти так, що вони стосуються, зокрема, випадків, коли правовідносини не допускають правонаступництва.

Невизначення вартості успадкованого майна не впливає на вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження. Водночас задовольняючи заяву про заміну учасника справи, боржника у виконавчому провадженні, який помер, його спадкоємцем, суд відповідно до ч. 1 ст. 1282 ЦК України має визначити розмір боргу, який відповідає частці спадкоємця у спадщині, та вказати, що така заміна здійснюється в межах вартості майна, одержаного у спадщину.

Адвокат Михайло Гуцал