Суди попередніх інстанцій виснували, що додаткова угода є невід`ємною частиною інвестиційного договору, а не договором купівлі-продажу, а тому не потребує нотаріального оформлення.
Вказуючи на помилковість таких висновків, ВПВС у постанові від 12.09.2023 у справі № 910/8413/21 https://reyestr.court.gov.ua/Review/114228694 зазначила, що правова природа договору має визначатись з огляду на його зміст.
ВПВС нагадала свої висновки, викладені у постанові від 29.01.2019 у справі № 916/4644/15, згідно яких інвестиційний договір як окремий вид цивільно-правових договорів може містити положення різних видів цивільно-правових договорів залежно від предмета та цілей інвестування (договору про спільну діяльність, капітального будівництва, кредитування, купівлі-продажу, довірчого управління майном). Відтак зазначений договір передбачає як грошові, так і майнові права (обов`язки) сторін договору.
В даному випадку додаткова угода за своїм змістом відповідає наведеному в ЦК України визначенню договору купівлі-продажу -передбачено перехід у власність садиби, сплату (компенсацію) за неї суму грошових коштів, визначену звітом про оцінку вартості (фактично визначено покупця і продавця).
За загальним правилом, якщо додатковою угодою визначено права та обов`язки сторін, які не відповідають сутності первісного договору, це може свідчити про вчинення сторонами іншого правочину (договору). Назва документа «додаткова угода» в такому випадку для юридичної кваліфікації дій сторін не має значення.
Також було зауважено, що ні Положення про порядок проведення конкурсів, ні умови конкурсу, ні умови Інвестиційного договору не допускали відчуження нерухомого майна на користь інвестора всупереч визначеній процедурі, без закінчення реконструкції або реставрації об`єктів інвестування, як це передбачено умовами конкурсу.
Відчуження садиби і спроба набуття на неї приватної власності замість її реконструкції або реставрації суперечать меті проведення конкурсу із залучення інвесторів та його умовам. Така поведінка сторін відповідного правочину є нерозумною та недобросовісною.