Штраф за несплату аліментів: Мінюст розвінчує міфи та відповідає на поширені запитання

Дата: 15.12.2023 09:52

У більшості випадків штрафи за правопорушення сплачуються громадянами в бюджет держави, а от штрафи, призначені через аліментну заборгованість, мають дещо інше спрямування.

У Мінюсті розвінчують міфи про ці штрафи та роз'яснюють деталі. 

МІФ 1. Штрафи за борги по аліментах призначаються в судовому порядку.

Закон України «Про виконавче провадження» встановлює процедуру примусового стягнення дитячих коштів. Одним із дієвих способів впливу на боржника є накладення фінансових санкцій у вигляді штрафів. 

Оскільки рішення про стягнення аліментів перебуває в органах державної виконавчої служби, саме державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу. Тому йти з цим питанням до суду не потрібно.

МІФ 2. За призначенням штрафів треба звертатися особисто до виконавця.  

Державний виконавець в рамках виконавчого провадження, керуючись вимогами законодавства, самостійно накладає штраф, без особистого звернення стягувача. 

МІФ 3. Штрафи за несплату аліментів є фіксованими.  

Штраф накладається у відсотковому співвідношенні до сукупного розміру заборгованих дитячих платежів за певний період. Зокрема:

  • за 1 рік несплати аліментів – 20% від загальної суми боргу;
  • за 2 роки – 30%;
  • за 3 роки – 50%.

МІФ 4. Штрафні кошти, стягнуті за несплату аліментів, перераховуються в бюджет держави. 

Штрафи за несплату аліментів мають не лише виховний, а й цільовий характер. Так, відповідна сума коштів в повному обсязі перераховується на користь дитини. 

МІФ 5. Під час війни призупиняється накладання будь-яких фінансових санкцій за прострочення аліментних платежів. 

Запровадження воєнного стану не встановлює заборон для нарахування пені за прострочення сплати аліментів. А отже, невиконання батьківських обов'язків та несплата аліментів обов’язково призведе до нарахування штрафу.