«Умовний термін» за неявку до ТЦК та які дійсно є поважні причини неявки: судова практика

Дата: 05.11.2024 13:38

Підсудний, який пройшов ВЛК та отримав повістку під підпис, не з’явився у ТЦК та СП та не пояснив причин відсутності. У суді чоловік заявив, що не міг залишити брата після інсульту, проте жодних документів, що підтверджували б потребу в догляді, не надав.

Чоловіка було визнано винним за статтею 336 КК України та засуджено до 3 років позбавлення волі. Однак, відповідно до статті 75 КК України суд надав йому 2 роки іспитового строку. Суд врахував, що обвинувачений визнав провину та не мав проблем із законом раніше. За умовами пробації, чоловік має регулярно з’являтися для реєстрації, повідомляти про зміну місця проживання та не виїжджати за кордон без дозволу.

Нагадуємо, що перелік поважних причин неприбуття до ТЦК та СП є легалізованим, тобто встановленим чинним законодавством України – пункт 23 Постанови №560.

Поважними причинами неприбуття громадянина до ТЦК та СП визнаються:

  • перешкода стихійного характеру;
  • хвороба громадянина;
  • смерть його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка);
  • воєнні дії на відповідній території та їх наслідки;
  • інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у визначені пункт і строк;

Однак, просто неприйти не можна!

У разі неприбуття у строк, визначений у повістці, громадянин зобов’язаний у найкоротший строк, але не пізніше ніж протягом 3 днів від визначених у повістці дати і часу прибуття до ТЦК та СП повідомити про причини неявки та надати задокументоване підтвердження!

Яким шляхом це можна зробити?

  • Шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці ТЦК та СП.
  • В будь-який інший спосіб.

Важливо!

У разі продовження термінів лікування чи продовження обставин непереборної сили потрібно систематично підтверджувати відповідними документами.

Чому виникає потреба у систематичному підтвердженні?

У разі неможливості прибути з поважних причин громадянин зобов'язаний не пізніше 3-денного терміну особисто подати відповідні документи, які підтверджують його поважну причину до ТЦК з подальшим прибуттям протягом 7 днів (пункт 24 Постанови №560).

Приклад:

У військовозобов'язаного визначена дата прибуття на 01 листопада. Громадянин захворів, у нього є 3 дні на повідомлення ТЦК із поданням відповідних підтверджуючих документів про причини неявки, тобто до четвертого числа він повинен обов'язково надіслати лікарняний лист. Якщо ця дата буде прострочена, то вже 04 листопада особі можуть одразу виносити постанову про штраф. Якщо громадянин вкладається в ці терміни, то його «ставлять на паузу» і чекають подальшого прибуття вже протягом 7 днів.

У випадках порушення правил військового обліку, законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію на порушників чекає постанова про накладення адміністративного стягнення у виді штрафу від 17 до 25,5 тисяч гривень.

Адвокат права