Узаконити будинок в Україні: не підпадаєте під амністію

Дата: 19.01.2024 11:35

Самовільне будівництво приватних будинків в Україні завжди було актуальною темою. Через необізнаність, багато людей зводять свої будівлі без дозвільних документів, порушуючи Державні будівельні норми, чи проводять незаконні реконструкції.

Раніше в статті описали процедуру, відому як будівельна амністія. Згідно з Порядком, за амністією можна узаконити індивідуальний житловий будинок, садовий або дачний будинок загальною площею до 300 кв. м, а також господарські будівлі і споруди такої ж площі, збудовані з 5 серпня 1992 року до 9 квітня 2015 року. Детальніше із статтею ознайомитися можливо за ПОСИЛАННЯМ.

Але що робити тим, хто не підпадає під цю амністію, через невідповідність дати забудови або площі? Є ще три варіанти узаконення будинків:

  1. Спрощена процедура: Житлові, садові, дачні будинки, збудовані до 5 серпня 1992 року. На той час не існувало процедури введення в експлуатацію, тому можна скористатися цією процедурою, отримавши технічний паспорт із відміткою року до 1992, та звернутися до державного реєстратора в Центрі надання адміністративних послуг.

  2. Через суд: Суд може визнати право власності на об'єкт. Але Законодавство України забороняє експлуатацію об'єктів, не прийнятих в належному порядку, тому цей варіант також вимагає процедуру введення будинку в експлуатацію. Рішення суду саме по собі недостатнє.

  3. Загальна процедура: Цей шлях, де замовники отримують документи як на нове будівництво, а не на вже збудоване. Це часто єдина можливість оформити документи на самобуд. За посиланням “узаконити будинок” можете ознайомитися із повною процедурою.  

Чому важливо узаконити будинок?

 - Юридична безпека: Узаконений будинок відповідає всім нормам, забезпечуючи захист від правових проблем.

- Можливість продажу та іпотеки: Узаконені будинки отримують можливість продажу чи застави в іпотеку.

- Страхування: Тільки узаконені будинки можна застрахувати на повну вартість.

Де можна узаконити самобуд?
 
Це можна зробити самостійно або із залученням експертів (інженер БТІ, нотаріус, експерт з технічного обстеження). Заповнити та подати документи потрібно в органи архітектури та містобудування. Або можна скористатися послугами приватних компаній, таких як “Unidoc” в Києві, “Нове БТІ” в Одесі тощо. Завжди консультуйтесь із фахівцями; безкоштовна консультація може заощадити час та кошти.