Відмова у виїзді за кордон: що робити та як оскаржити рішення прикордонників?

Дата: 17.02.2024 22:16

В умовах воєнного стану перетин державного кордону дуже часто перетворюються на цілий квест, достатньо складний та заплутаний. Особливо, мова йде про виїзд за кордон такої групи громадян України, як військовозобов’язані чоловіки віком від 18-ти до 60-ти років.

Доволі поширена ситуація, коли чоловіки намагаються виїхати за кордон, але на пунктах пропуску отримують відмови у перетинанні державного кордону, навіть, якщо мають законну на те підставу.

Що робити в такому випадку та як оскаржити дії прикордонників роз'яснив "Адвокат права".

1. Необхідно отримати письмове Рішення про відмову у перетинанні державного кордону України. Це обов’язково!

Не видати таке рішення прикордонники не можуть, хоча судячи з практики, можуть бути спроби ввести в оману, що таке рішення не видається. Рішення про відмову складається у 2-х екземплярах, а тому варіант, коли вам просто дають сфотографувати оригінал недопустимий. На руках має бути 1 примірник в оригіналі.

2. Обов’язково потрібно перевірити на правильність усі відомості вказані у Рішенні про відмову.

Ваші дані, дані пункту пропуску та посадової особи, яка його прийняла. У формулювання підстав відмови бажано не лізти, тому що чим криво воно сформульовано, тим краще. Але ваші персональні дані мають бути на 100% правильними!

Важливо!

У 99% випадків прикордонники вказують причиною відмови - що особа не надала документів, які дозволяють виїзд, але не вказують яких конкретно! Якщо ви надавали документи - фіксуйте це!

3. Чи потрібно підписувати Рішення про відому у виїзді за кордон?

Якщо ви отримуєте свій примірник, то підписати треба і в цьому немає нічого страшного. Але з моменту підпису почнеться відлік строків на оскарження цього рішення і скаргу можна буде подати протягом 30 днів.

4. Невідкладно писати і подавати Скаргу на Рішення про відмову в перетинанні державного кордону України.

Спосіб 1 - Скарга на рішення про відмову у перетині кордону

Така скарга подається до вищестоящого органу Державної прикордонної служби, який видав рішення про відмову у перетині кордону. Строк на подання скарги становить 30 днів з моменту її отримання. Переваги цього способу оскарження в тому, що не сплачується судовий збір та строк який розглядається скарга становить 30 днів, в окремих випадках може бути продовжений до 45 днів. Але не завжди подання скарги може бути ефективним способом захисту й тоді залишається звернення до суду.

Скарга подається у письмовому вигляді з зазначенням:

  • контактних даних;
  • пункту пропуску, на якому було відмовлено у перетині кордону;
  • підстав, на основі яких було отримано відмову.

Спосіб 2 - Судовий порядок

Цей спосіб оскарження є складнішим та тривалішим у часі. Це пов’язано з тим, що звертатися потрібно до окружного адміністративного суду з позовом про визнання дій прикордонної служби протиправними щодо відмови у перетині кордону. Важливо, щоб позов був оформлений за всіма вимогами КАС України. Строк на оскарження становить 6 місяців з моменту отримання рішення. За подання позову сплачується судовий збір.

До позову потрібно додати:

  • документи, що підтверджують право на виїзд під час воєнного стану;
  • копію відмови у наданні дозволу на перетин кордону;
  • квитанцію про сплату судового збору.

Таким чином, відмову у виїзді за кордон може бути оскаржено як в досудовому, так і в судовому порядку.