У Верховній раді зареєстровано законопроект № 10093 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо додаткових підстав для відстрочки під час мобілізації та звільнення з військової служби під час воєнного стану».
"Адвокат права" нагадує, що відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації – це одне явище, а звільнення з військової служби – інше, і регулюються ці явища різними нормативно-правовими актами:
- відстрочка від мобілізації – стаття 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»;
- звільнення з військової служби – стаття 26 Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу».
Очевидно, що ці закони мають бути між собою синхронізовані і не допускати невідповідностей, але вони там є. Зокрема, щодо права на відстрочку від мобілізації та права на звільнення з військової служби, обов'язку певних категорій військовозобов'язаних, які мають право на відстрочку за сімейними обставинами, служити за місцем проживання, а також відповідності формулювань чинному законодавству.
Так, проектом пропонується:
1. У статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» уточнити, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:
- усиновлювачі, на утриманні яких перебувають усиновлені ними діти, які на час усиновлення були дітьми-сиротами або дітьми, позбавленими батьківського піклування, віком до 18 років;
- опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, на утриманні яких перебувають діти-сироти або діти, позбавлені батьківського піклування, віком до 18 років;
- жінки, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а також якщо дитина потребує домашнього догляду тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більш як до досягнення нею шестирічного віку;
- вагітні жінки.
2. В свою чергу, в статті 26 Закону України «Про військовий обовʼязок та військову службу» зʼявляться дві нові підстави для звільнення з військової служби:
- усиновлення військовослужбовцем дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування (віком до 18 років);
- утримання військовослужбовцем (який є опікуном, піклувальником, прийомним батьком, батьком-вихователем) дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, віком до 18 років.
3. Крім того, у статтю 39 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» пропонується прописати, що особи з інвалідністю, а також особи, зазначені в абзацах четвертому – дванадцятому частини першої статті 23 Закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», які призвані в особливий період за їхньою згодою, проходитимуть військову службу тільки за місцем проживання.