Як ФОП з окупованої території продовжити підприємницьку діяльність: пояснення юристів

Дата: 23.11.2022 13:07

Через військові дії значна кількість підприємців була вимушена змінити місце фактичного проживання. Після процесу адаптації у багатьох виникло цілком логічні питання – яким чином продовжити підприємницьку діяльність у нових реаліях та чи не стане на заваді реєстрація на окупованих територіях.

З відповідями на ці запитання з юридичної точки зору розбирався Юридичний порадник для ВПО.

Чи можна продовжувати підприємницьку діяльність переселенцям?

Так, наразі закон НЕ містить заборон щодо продовження підприємницької діяльності внутрішньо переміщеними ФОП. Навпаки є численні програми підтримки, які допомагають з релокацією бізнесу та / або придбанням нового обладнання, працевлаштуванням персоналу тощо. Серед таких програм, зокрема, державна – «єРобота». Однак окремим підприємцям необхідно буде оновити свою податкову адресу.

Кому може знадобитися перереєстрація бізнесу?

У першу чергу підприємцям, місцезнаходженням (місцем проживання) яких визначено тимчасово окуповану територію. Так, згідно з ч. 2 ст. 13 Закону України “Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України” здійснення господарської діяльності такими особами дозволяється виключно після зміни їхньої податкової адреси на іншу територію України.

Зауважимо, що у розумінні закону йдеться про територію Криму та окремих районів Донецької та Луганської областей за переліком, визначеним у розпорядженні Кабміну від 07.11.2014 № 1085-р. Обов’язкової законодавчої вимоги щодо перереєстрації або припинення ФОП з податковою адресою на території, що окупована після 24.02.2022, наразі немає, проте розслаблятися не варто. Можливі, зміни до податкового законодавства.

Чи можна змінити місцезнаходження ФОП онлайн?

Так, підприємці, що перемістились, мають право змінити місцезнаходження, зокрема, через портал Дія https://diia.gov.ua/services/zminennya-danih-fop

Разом із тим ті ФОП, які мають намір після деокупації повернутись до попереднього місця проживання, можуть продовжити свою діяльність шляхом взяття на облік та подання форми 20-ОПП до податкового органу за неосновним місцем діяльності шляхом подання форми 20-ОПП. Однак у разі визначення в якості податкової адреси або місця здійснення діяльності житлового приміщення, його власник не матиме права застосувати податкову пільгу з податку на нерухоме майно.

Як щодо тих підприємців, які не змогли переміститися?

ФОП, які опинилися в окупації, варто пам’ятати про те, що з березня 2022 року запроваджено кримінальну відповідальність за колабораційну діяльність, яка може полягати, зокрема, у провадженні господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційною адміністрацією держави-агресора.

Звертаємо увагу, що законом наразі не визначено винятків із такої діяльності. Тож, продовження підприємництва на окупованих територій зі сплатою запроваджених окупаційною владою “податків” чи передання їм інших матеріальних ресурсів несе ризик притягнення до кримінальної відповідальності.