Як не втратити право на компенсацію за зруйноване житло?

Дата: 13.06.2022 08:59

З 24 лютого кількість зруйнованих та пошкоджених будинків і квартир в Україні невпинно зростає. Чи можуть сподіватися власники на компенсацію втрат та як діяти, щоб не втратити на неї право, розповідає Юридичний порадник для ВПО.

Що передбачає закон?

Порядок надання компенсації за зруйновану нерухомість наразі регулюють одразу декілька постанов уряду (від 18.12.2013 № 947, від 20.03.2022 № 326, від 26.03.2022 № 380). Вони визначають, зокрема, що претендувати на компенсацію можуть власники житла, яке перебуває на контрольованих Україною територіях та було зруйновано з 14 квітня 2014 року внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією росії. При цьому її максимальний розмір обмежений 300 тис. грн за один зруйнований об’єкт.

Детальніше https://cutt.ly/4JFUab3

Однак враховуючи два законопроєкти, що перебувають на розгляді парламенту, відповідний порядок незабаром може кардинально змінитися.

Як діяти, щоб не втратити право на компенсацію?

Найголовніше – це максимально повно зафіксувати пошкодження. Для цього варто:

1. подати заявку на відшкодування втрат у застосунку Дія (меню «Послуги» - «Пошкоджене майно»);

2. повідомити про зруйнування до Державної служби з надзвичайних ситуацій (ДСНС). Співробітники ДСНС проводять аварійно-рятувальні та інші невідкладні роботи, розмінування, а також уповноважені скласти акт про пожежу, якщо вона сталася у будинку / квартирі внаслідок артилерійського обстрілу;

3. звернутися до поліції, зокрема, за номером 102, для повідомлення про вчинення кримінального порушення. У подальшому це дасть змогу отримати витяг з реєстру досудових розслідувань, а також мати доступ до матеріалів кримінального провадження;

4. подати заяву до місцевої влади або військово-цивільних адміністрацій для проведення обстеження зруйнованого / пошкодженого житла. Заявник у цьому випадку, зокрема, може сподіватися на отримання письмового акту із зазначенням стану майна, наявних пошкоджень та можливостей для відновлення.

Звертаємо увагу, що у випадку, якщо органи влади не здійснюють свої повноваження за місцем руйнування житла або не має змоги з ними зв’язатися, можна самостійно скласти акт опису пошкоджень та засвідчити його підписами свідків (сусідів, родичів, інших очевидців).

5. зробити фото/відео пошкоджень та сформувати підбірку публікацій у ЗМІ про зруйновану нерухомість, якщо були такі статті у медіа. За можливості можна залучити й експерта-оцінщика для отримання звіту про оцінку майна та експертного висновку.

Разом із тим для отримання компенсації необхідно буде обов’язково мати документи, що посвідчують особу та підтверджують право власності на зруйноване майно (договори купівлі-продажу, міни, дарування тощо). У разі втрати таких документів слід подбати про їх відновлення або виготовлення дублікатів.