Якщо прийшли з обшуком до журналіста. Що робити?

Дата: 25.02.2018 11:59

Останнім часом в Україні здійснюється тиск на ЗМІ, відкриваються провадження, заводяться кримінальні справи... 

Що робити, якщо до вас, законослухняного та професійного журналіста, прийшли з обшуком?

Про це з власного досвіду пише Олекса Ярославцев, редактор та журналіст ІА “Поряд з вами”, член Національної спілки журналістів України. Радимо роздрукувати цю інструкцію та повісити її вдома та в редакції.

 

Спробувати дати опір можна. Перед обшуком безумовно, варто встигнути повідомити редакцію, адвоката, а також бажано громадськість дописом у ФБ, щоб розповсюдили. Це теж важливо!

Далі, уважно перечитавши Ухвалу суду на обшук, перевірити її на предмет наявності помилок (помилка в прізвищі власника приміщення, адресі і т.д. – є підставою відправити слідчого до дідька), і потім зробити наступне:

1. Під протокол надати копії посвідчення редакції та копію прес-карти.

2. Під протокол треба оголосити, що інформація, яку шукає слідчий, збиралася на підставі редакційного завдання (це завдання також варто або мати на руках, або щоб негайно хтось привіз з редакції). Це завдання цілком може бути попередньо зроблене в усній формі, бо є внутрішнім документом редакції, але оголосити про його наявність – також необхідно.

3. Під протокол заявити, що згідно статті 8 “Закону про національну поліцію”, правоохоронці повинні діяти виключно на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

4. Під протокол заявити що згідно статті 17 Закону “Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів” службова діяльність журналіста не може бути підставою для його арешту, затримання, а також вилучення зібраних, опрацьованих, підготовлених ним матеріалів та технічних засобів, якими він користується у своїй роботі. Тимчасове вилучення теж вважається вилученням.

5. Вилучення технічних засобів є перешкоджанням в законній професійній роботі журналіста

6. Під протокол заявити, про існування статті 364 Кримінального Кодексу України, тобто зловживання владою або службовим становищем службовою особою тягне за собою кримінальну відповідальність.

7. В разі пред’явлень, що практикуючий журналіст не є журналістом під протокол заявити про існування статті 366 ККУ “Складання, видача службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, інше підроблення офіційних документів” карається штрафом або обмеженням волі.

8. Під протокол заявити про існуючі статті Кримінально-процесуального кодексу:
“Стаття 162. Речі і документи, які містять охоронювану законом таємницю. До охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать інформація, що знаходиться у володінні засобу масової інформації або журналіста і надана їм за умови нерозголошення авторства або джерела інформації.
А також про статтю 65, згідно якої журналіст не може бути свідком.

Також, під протокол треба оголосити, що згідно статей 86 та 87 Кримінально-процесуального кодексу, недопустимі докази, тобто вилучені незаконно у журналіста відомості не можуть бути доказами у суді.

7. Ну і наприкінці – також під протокол: Стаття 62 Конституції передбачає, що “Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом”.

Після цього, якщо слідчий не схаменеться і не піде геть, то хай обшукує та вилучає. Означених в протоколі заяв буде цілком достатньо для порушення проти слідчого кримінального провадження по вказаних вище статтях ККУ.

Та й адвокат встигне приїхати.

За інформацією НМПУ