Юнакам за кордоном не видають паспорта без постановки на військовий облік: роз'яснення адвоката

Дата: 08.12.2024 11:10

Днями стало відомо, що українські паспортні сервіси за кордоном почали масово відмовляти юнакам, яким виповнилось 18 років і які перебувають за межами України, у прийомі документів для оформлення чи обміну паспорта громадянина України і закордонного паспорта.

Адвокат Роман Сімутін розповів що відбувається і чи буде можливо отримати українські паспорти за кордоном 18-річним чоловікам.

ПАСПОРТ ТІЛЬКИ З "ОБЕРЕГОМ”

На тлі ажіотажу прийняття нового законодавства про мобілізацію та посилення мобілізаційних заходів, 16 серпня уряд майже непомітно прийняв постанову № 932.

Вона передбачає внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів відомостей про громадян України чоловічої статі віком від 17 до 25 років, які не перебувають на військовому обліку, для їх взяття на військовий облік без проходження медичного огляду і звернулися за оформленням чи обміном паспорта громадянина України та паспорта для виїзду за кордон.

Згідно з новими правилами чоловіки віком від 17 до 25 років не отримують український паспорт, якщо вони не перебувають на військовому обліку, тобто щодо яких відсутній запис в Реєстрі «Оберіг». Це стосується усіх без винятку хлопців віком від 17 до 25 років. Як тих, що знаходяться в Україні, так і тих, які перебувають за межами України.

Також це стосується і тих юнаків, які на час виїзду за кордон ще не досягли 17-річного віку та за віком не були повинні вставати на військовий облік у ТЦК.

ДОБРИМИ НАМІРАМИ ВСТЕЛЕНА ДОРОГА ДО ТЦК

На перший погляд, постанова уряду нібито переслідувала добрі наміри. Передбачалось, що хлопці від 17 до 25 років будуть ставати на облік як призовники без відвідування ТЦК та медичної комісії, а внесення стосовно них відомостей до Єдиного державного реєстру призовників та їх взяття на військовий облік буде здійснюватись в автоматичному режимі шляхом електронної інформаційної взаємодії реєстру «Оберіг» з даними Єдиного державного демографічного реєстру та  інформаційної системи Державної міграційної служби.

Проте наразі ця взаємодія між реєстрами не запрацювала. Відмови закордонних паспортних сервісів офіційно пояснюються відсутністю технічної можливості передати відомості про особу до Реєстру призовників «Оберіг». Водночас постанова уряду забороняє видачу паспортів, якщо хлопець не перебуває на військовому обліку. Виникає замкнуте коло.

Якщо юнаки 17-25 років, які перебувають в Україні можуть фізично відвідати ТЦК та стати на військовий облік, то хлопцям, які знаходяться за кордоном, неможливо стати на військовий облік без фізичного повернення до України та відвідування ТЦК.

Роман Сімутін вважає, що це робиться спеціально. А головна мета – це повернення молоді в Україну. ТЦК має електронну взаємодію з усіма державними реєстрами та інформаційними базами, у тому числі з Єдиним державним демографічним реєстром та  інформаційної системи Державної міграційної служби. 

Тобто, взагалі не існує проблеми вносити відомості про чоловіків віком від 17 до 25 років, які ще не перебувають на військовому обліку, до Реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів.

Але якщо 17-річний хлопець ще може виїхати назад за кордон, то чоловіків віком від 18 до 25 років назад вже не випустять.

Це, до речі, 5 грудня підтвердив омбудсмен Лубінець, який підтримав норму, через яку хлопці віком 17-25 років за кордоном не зможуть отримати паспорти без документа про військовий облік.
 
Дослівно Дмитро Лубінець зазначив:

«Всі громадяни України, незалежно від того де вони перебувають, повинні дотримуватися законів нашої держави. Щоб отримати паспорт громадянина України, необхідно подати цілий пакет документів, у тому числі документ про військовий облік. Окремі підходи для тих, хто за кордоном і для тих, хто зараз в Україні, в принципі не можуть існувати. Це буде дискримінаційний підхід».

Таким чином, вважає адвокат, автоматична постановка на військовий облік чоловіків віком від 17 до 25 років, які перебувають за кордоном, не запрацює. Це зараз просто невигідно уряду. Кабмін умисно позбавив молодь за кордоном можливості оформити український паспорт, щоб вони повертались в Україну.

ШТРАФИ ПОРУШНИКАМ ВІЙСЬКОВОГО ОБЛІКУ

Інша мета – це притягнення чоловіків віком від 17 до 25 років, які не перебувають на військовому обліку до адміністративної відповідальності за статтею 210 Кодексу про адміністративні правопорушення, яка передбачає відповідальність за порушення правил військового обліку у вигляді штрафу від 17000 до 25500 грн. Тобто, через деякий час ТЦК добереться до чоловіків, які знаходяться за кордоном та не стали на військовий облік та почнуть накладати на них штрафи.

Зокрема, заступниця Міністра оборони Черногоренко заявила, що «ми зараз на рівні всієї держави, урядової команди, парламенту, інших органів стикаємось з викликом відтоку мобілізаційного капіталу і категорії призовників за кордон».

Також судячи з її пояснень, чоловіки віком від 18 до 25 років, які перебувають за кордоном і не встали на військовий облік, будуть вважатися порушниками військового обліку.

А наразі Міноборони чекає прийняття Верховною Радою закону про можливість дистанційної сплати штрафів.

Ідеться про те, що після прийняття вказаного закону хлопці 18-25 років, які фізично не прибули до ТЦК та не встали на військовий облік, можуть бути притягнуті до відповідальності за статтею 210 КУпАП та зможуть дистанційно сплатити накладені на них штрафи через Резерв+. І якщо уряд додатково нічого не придумає, можливо, після дистанційної сплати штрафу, вони зможуть оформити паспорт у закордонних паспортних центрах.

ВИСНОВОК

Якщо підсумувати, то тенденція така: якщо хочеш оформити паспорт за кордоном, то або приїжджай в Україну та ставай на військовий облік у ТЦК, але більше за кордон не повернешся, або дистанційно сплачуй 25500 грн штрафу.

Відео адвоката Романа Сімутіна: