В мировій угоді сторони викладають досягнуті домовленості про порядок виконання прийнятого судового рішення та звертаються до суду зі спільною заявою про її затвердження, суд своєю чергою затверджує підписану між сторонами мирову угоду ухвалою про затвердження мирової угоди в процесі виконання рішення.
Результати проведених переговорів необхідно зафіксувати в документі, який слід підписати всіма учасниками процесу. Фіксація результатів переговорів стимулює сторону виконувати взяті на себе обов’язки.
Під час судового розгляду результати домовленостей оформлюються документом під назвою - Мирова угода, яка своєю чергою передається на затвердження суду, який розглядає справу та/або прийняв рішення. Мирову угоду сторону можуть укласти на будь-які стадії судового процесу, в тому числі і після прийняття остаточного рішення або на стадії виконання судового рішення.
Підписання Мирової угоди між учасниками спору має позитивні для всіх учасників судового процесу, що полягають в наступному:
- Для боржника (відповідача у справі) це зменшення витрат (на винагороду виконавця - 10% від суми боргу, витратами виконавчого провадження, на надання правової допомоги тощо); досягненням згоди щодо розстрочки/ відтермінування платежу та/або зменшення суми боргу.
- Для кредитора (позивача у справі) це передбачуване добровільне виконання боржником рішення в узгоджені строки, відсутність дій і витрат пов’язаних з примусовим виконанням рішення.
Після прийняття рішення та отримання судового наказу про примусове виконання рішення у справі № 904/2766/22 боржник вийшов на контакт з кредитором для досягнення домовленостей щодо порядку виконання прийнятого судом рішення, що своєю чергою зумовило підписання мирової угоди між сторонами.
Окремо слід звернути увагу на процедуру затвердження мирової угоди в процесі виконання судового рішення.
Згідно з ч. 1 ст. 330 ГПК України мирова угода, укладена між сторонами, або заява про відмову стягувача від примусового виконання в процесі виконання рішення подається в письмовій формі державному або приватному виконавцеві, який не пізніше триденного строку передає її для затвердження до суду, який видав виконавчий документ.
З вищевказаного положення слідує наступний алгоритм дій для затвердження мирової угоди судом: підписання мирової угоди між сторонами – звернення сторін до державного або приватного виконавця – звернення виконавця до суду для затвердження мирової угоди.
Вважаю, що за відсутності відкритого виконавчого провадження слід безпосередньо звертатися до суду для затвердження мирової угоди оминаючи стадію «звернення сторін до державного або приватного виконавця» оскільки це суттєво збільшення часу для затвердження мирової угоди судом.
В свою чергу ухвалою Господарського суду міста Києва від 02.03.2020 у справі № 910/16100/19 спільну заяву сторін про затвердження мирової угоди у справі № 910/16100/19 повернуто без розгляду, зокрема з наступних мотивів:
Суд акцентує увагу, що Позивач (стягувач) із виконавчим документом до органів виконавчої служби за примусовим виконанням наказу не звертався, виконавче провадження не відкривалося, доказів на підтвердження протилежного суду не надано.
Отже, заявниками порушено вимогу ч.1 ст.330 Господарського процесуального кодексу України та не подано заяву про затвердження мирової угоди на стадії виконання рішення Господарського суду міста Києва у справі №910/16100/19 державному або приватному виконавцеві, подавши таку заяву безпосередньо до Господарського суду міста Києва до відкриття виконавчого провадження.
Крім того, зі змісту заяви, Заявниками не повідомлено про неможливість виконання вимог статті 330 ГПК України щодо подання мирової угоди державному або приватному виконавцю для передачі її до суду.
Натомість п. 2 ухвали Господарського суду Дніпропетровської області від 20.02.2023 у справі № 904/2766/22, без відкриття виконавчого провадження, затверджено мирову угоду укладену 01.02.2023 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Сєтєвуха.ЮА" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Оксі Лайн" в редакції, узгодженій сторонами:
МИРОВА УГОДА
на стадії виконання рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 26.12.2022 у справі № 904/2766/22
місто Київ 01 лютого 2023 року
Ми, Товариство з обмеженою відповідальністю "Оксі Лайн" (далі - Боржник), ідентифікаційний код 41897771, в особі директора ТОП що діє на підставі статуту, з однієї сторони, та Товариство з обмеженою відповідальністю "Сєтєвуха.Ю.А" (далі - Кредитор), ідентифікаційний код 44096315, в особі директора ДАЮ що діє на підставі статуту, з другої сторони, які разом звуться Сторонами, керуючись статтями 46, 192, 193, 330 Господарського процесуального кодексу України, домовились про укладення даної мирової угоди на зазначених нижче умовах:
1. Товариство з обмеженою відповідальністю "Оксі Лайн" має заборгованість перед Товариством з обмеженою відповідальністю "Сєтєвуха.Ю.А" згідно рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 26.12.2022 у справі № 904/2766/22 у розмірі 53 000,00 грн. попередньої оплати за непоставлений товар, 8 745,00 грн. пені, витрати зі сплати судового забору у розмірі 2 261,87 грн. та витрат на професійну правничу допомогу у сумі 3 000,00 грн., а всього 67 006,87 грн.
2. Сторони дійшли згоди про відстрочення та розстрочення погашення Боржником, вказаної в п. 1 даної Мирової угоди, заборгованості у наступному порядку та строки:
Строк виконання Сума Протягом 5 (п`яти) банківських днів з дати підписання даної Мирової угоди 34 000,00 грн. Протягом 30 (тридцяти) календарних днів з дати затвердження даної Мирової угоди судом, але не пізніше 20.03.2023 33 006,87 грн. Разом: 67 006,87 грн.
3. Товариство з обмеженою відповідальністю "Сєтєвуха.Ю.А" заявляє, що з моменту підписання цієї Мирової угоди та належного виконання її умов не матиме жодних майнових претензій до Товариства з обмеженою відповідальністю "Оксі Лайн" з приводу заборгованості, погашення якої є предметом цієї Мирової угоди (п. 1 Угоди).
4. Сторони однаково розуміють значення і умови цієї Мирової угоди та її правові наслідки, волевиявлення сторін є вільним і відповідає їх внутрішній волі.
5. Сторони підтверджують, що особи, які підписали від імені Сторін цю Мирову угоду, мають всі необхідні повноваження на її підписання та не мають будь-яких застережень та/або обмежень таких повноважень та/або своєї правоздатності, та/або дієздатності стосовно укладення цієї Мирової угоди.
6. Сторони заявляють, що ані в процесі укладення цієї Мирової угоди, ані в процесі виконання її умов не були, не будуть і не можуть бути порушені права будь-яких третіх осіб, в тому числі держави.
7. Банківські реквізити Товариства з обмеженою відповідальністю "Сєтєвуха.Ю.А" для перерахування коштів наступні: НОМЕР_1 в АТ "ПУМБ".
8. Мирова угода вступає в дію та підлягає виконанню після підписання її Сторонами.
9. Підписи сторін:
Боржник Товариство з обмеженою відповідальністю "Оксі Лайн" код ЄДРПОУ 41897771 _______________ОТ м/п
Стягувач Товариство з обмеженою відповідальністю "Сєтєвуха.ЮА" код ЄДРПОУ 44096315 ____________АД м/п
Ухвала про затвердження мирової угоди міститься у відкритому доступі за посиланням.
Після затвердження мирової угоди судом повинно слідувати виконання взятих зобов’язань боржником, в даному випадку сплата грошових коштів в установлені строки. Внаслідок невиконанням зобов’язань повинно слідувати примусове стягнення шляхом звернення до державного/ приватного виконавця.