Чи має право працівник державного закладу післядипломної освіти викладати предмет у комунальному закладі загальної середньої освіти впродовж основного робочого часу, чи така робота вважається сумісництвом?
Відповідає Південне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці.
Відповідно до статті 21 Кодексу законів про працю України (далі-КЗпП України) працівник має право реалізувати свої здібності до продуктивної і творчої праці, уклавши трудовий договір на одному або одночасно на декількох підприємствах, в установах, організаціях, якщо інше не передбачено законодавством, колективним договором або угодою сторін.
До 22.11.2022 року діяв наказ Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства фінансів України від 28.06.1993 № 43 «Про затвердження Положення про умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій», який містив Перелік робіт, що не вважалися сумісництвом і виконання яких з дозволу керівників могли здійснюватися працівниками впродовж основного робочого часу без утримання заробітної плати.
Зокрема, згідно пункту 3 зазначеного Переліку не вважалася сумісництвом педагогічна робота з погодинною оплатою праці в обсязі не більш як 240 годин на рік.
Саме цей вид роботи виконували педагогічні працівники державних (комунальних) закладів освіти, викладаючи предмети та працюючи вчителями у інших закладах освіти. Водночас, з 22.11.2022 втратили чинність такі нормативно-правові акти щодо роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій, зокрема: постанова Кабінету Міністрів України від 03.04.1993 № 245 «Про роботу за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій» та наказ Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства фінансів України від 28.06.1993 № 43.
Статтею 1021 КЗпП України встановлено, що сумісництвом вважається виконання працівником, крім основної, іншої оплачуваної роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час на тому самому або іншому підприємстві, в установі, організації або у роботодавця – фізичної особи.
Викладацька діяльність - це діяльність, яка спрямована на формування знань, інших компетентностей, світогляду, розвиток інтелектуальних і творчих здібностей, емоційно-вольових та/або фізичних якостей здобувачів освіти, та яка провадиться на основі відповідного трудового договору, зокрема з педагогічним (науково-педагогічним) працівником.
Тобто, виконання педагогічної роботи (викладацька робота) працівником державного закладу післядипломної освіти у закладі загальної середньої освіти вважається роботою за сумісництвом, та повинна виконуватися ним у вільний від основної роботи час.
Тому, для реалізації права на укладення трудового договору за сумісництвом пропонуємо працівнику звернутися до керівника закладу післядипломної роботи для встановлення іншого режиму роботи, наприклад з проханням встановити гнучкий графік роботи (стаття 60 КЗпП України) чи запровадити дистанційну роботу (статті 602 КЗпП України).