Чи можна отримати допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами, перебуваючи у відпустці по догляду за старшою дитиною?

Дата: 20.11.2023 20:07

Коли жінка, знаходячись у відпустці для догляду за дитиною до трьох років, перебуває в очікуванні другої дитини, часто постають питання: як бути з відпусткою у звʼязку з вагітністю і пологами? Чи можна отримати виплати на цій підставі?

Запитання: Добрий день! Перебуваю у відпустці по догляду за дитиною до трьох років. Зараз очікуємо друге маля. Підкажіть, будь ласка, чи можу я отримати виплати у звʼязку із вагітністю і пологами в такому разі? Окрім того, ми сімʼя ВПО.

Відповідає Юридичний порадник для ВПО:

Відповідно до ст. 17 Закону “Про відпустки” на підставі медичного висновку жінкам надається оплачувана відпустка у звʼязку з вагітністю та пологами тривалістю 126 календарних днів.

Як правило, жінка йде на “лікарняний” у звʼязку з вагітністю та пологами після 30-го тижня вагітності.

Як бути жінці, яка ВЖЕ перебуває у відпустці по догляду за старшою дитиною?

Як пояснює Мінекономіки у листі №712-06/34400-07 від 01.07.2021 р., якщо у період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею 3 р. жінка завагітніла, то відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами надається такій жінці за її бажанням після переривання відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею 3 р., в якій вона перебуває.

Що це означає?

Треба памʼятати, що виплати = оформлення відпустки.

Так, для того, щоб оформити відпустку у звʼязку з вагітністю і пологами потрібно:

  1. Оформити “лікарняний” у лікаря, у якого жінка спостерігається.
  2. Сповістити про цей факт роботодавця та написати заяву про переривання відпустки для догляду за дитиною до 3 р. та надання відпустки у звʼязку з вагітністю та пологами.

До заяви варто додати копію свідоцтва про народження другої дитини.

Тільки на підставі такої заяви роботодавець видає наказ про переривання однієї відпустки та надання іншої.

Також слід памʼятати, що після закінчення відпустки у звʼязку з вагітністю і пологами, жінка може знову повернутися в перший “декрет”. Право ж на відпустку для догляду за другою дитиною починається з наступного дня після дати виповнення старшій дитині 3 р.

Наприклад, якщо три роки старшій дитині виповниться 07.12.2023 р., то відпустка по догляду за другою дитиною до досягнення нею 3 р. розпочнеться 08.12.2023 р.