У межах Європейського Союзу діє Директива Ради 2001/55/ЄC від 20 липня 2001 року.
Ці правила ЄС встановлюють мінімальні стандарти, яких повинні дотримуватися у всіх без винятку державах-членах. Жодна держава-член ЄС не може надати менше, але може більше якщо має потенціал для надання кращої допомоги.
Тимчасовий захист для українців триватиме до 4 березня 2023 року.
Яку допомогу пропонують українцям?
1. Польща

ПЕРЕБУВАННЯ: українцям, які в'їхали до Польщі після вторгнення росії, буде дозволено перебувати у країні 18 місяців з можливістю продовження строку до 3 років.
ПРОЖИВАННЯ: особи-біженці, що не мають місця для розміщення повинні звернутися до пункту прийому. Там їм нададуть інформацію щодо тимчасового житла.
ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ: громадяни України, на яких поширюється дія Спеціального закону, мають право легально працювати в Польщі, а ті українці, які не можуть знайти роботу, мають право звернутися за допомогою з безробіття.
ПІДПРИЄМНИЦТВО: громадяни України, на яких поширюється дія Спеціального закону та які отримали польський PESEL (номер соціального страхування), можуть займатися підприємницькою діяльністю у Польщі.
МЕДИЦИНА: громадяни України мають право на отримання тих самих медичних пільг, які доступні польським громадянам, застрахованим у системі соціального страхування Польщі.
ПОАДТКОВІ ПІЛЬГИ: спеціальний закон надає певні податкові пільги українцям, на яких поширюється дія Спеціального закону, та польським сім'ям, які надають їм фінансову чи матеріальну підтримку.
ІНШЕ: допомога малозабезпеченим, допомога для дітей (500 злотих на дитину), допомога на харчування, соціальна фінансова допомога, спеціальна допомога для осіб з обмеженими можливостями, допомога, пов'язана з певними особистими, сімейними та майновими ситуаціями.
2. Німеччина

ПЕРЕБУВАННЯ:
- Без будь-якого спеціального дозволу: громадяни України, які в'їхали до ФРН для короткострокового перебування без візи, можуть подати заяву на отримання дозволу на тимчасове проживання ще на 90 днів після 90 днів короткострокового перебування.
- В порядку тимчасового захисту: в Німеччині діє Постанова, яка полегшує в'їзд та перебування в країні для біженців. Постанова діятиме як мінімум до 23 травня 2022 року. Протягом цього терміну необхідно подати заяву до компетентного Відділу реєстрації іноземних громадян на видачу дозволу на перебування.
СОЦІАЛЬНА ТА МЕДИЧНА ДОПОМОГА: наявна можливість отримувати допомогу на утримання та медичну допомогу при необхідності. Для цього переміщені особи повинні зареєструватись у центрі прийому або в органах у справах іноземців. Після реєстрації видається сертифікат, який необхідно пред'явити у відомстві, відповідальному за надання допомоги.
ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ: дозвіл на тимчасове проживання автоматично дає право на індивідуальну трудову діяльність або найм. Оплачувана робота має бути схвалена відповідальним органом у справах іноземців.
3. Австрія

ПЕРЕБУВАННЯ: з 12 березня 2022 року громадянам України (та членам їхніх сімей) надається тимчасове право на проживання в Австрії до 3 березня 2023 року.
ПРОЖИВАННЯ: тим, хто не має фінансових коштів, Федеральне агентство з прийому та підтримки (BBU) надасть тимчасове житло, продукти харчування та непродовольчі товари.
ТРАНСПОРТ: тим, хто надасть українське посвідчення особи, квитки на австрійську залізницю надаються безкоштовно. Громадський транспорт у Відні також є безкоштовним.
ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ: для працевлаштування потрібен дозвіл на роботу. Австрійська державна служба зайнятості, допоможе знайти роботу. Це включає інформацію про можливості працевлаштування, допомогу у вивченні німецької мови та отримання інших кваліфікацій.
МЕДИЧНЕ ОБСЛУГОВУВАННЯ: українці можуть отримувати лікування, рецепти та направлення від зареєстрованих лікарів без номера соціального страхування. У Відні безкоштовне медичне обслуговування пропонує Центр прибуття міста Відня.
4. Угорщина

ПЕРЕБУВАННЯ:
- В порядку тимчасового захисту: постанова уряду №.56/2022 (II.24.), згідно з якою усі громадяни України, які в'їжджають в Угорщину з території України, мають право на тимчасовий захист. За ним необхідно звертатися особисто, у будь-який "пункт збору".
- Без будь якого спеціального дозволу: за біометричним паспортом без візи протягом максимального періоду в 90 днів. У разі закінчення 90-денного ліміту безвізового перебування, українці зможуть перебувати в Угорщині лише у випадку, якщо вони подадуть заяву на візу.
ТРАНСПОРТ: угорська державна залізниця запровадила "квиток солідарності", за допомогою якого будь-яка людина - незалежно від її національності, яка прибула з України, може безкоштовно пересуватися по території Угорщини.
ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ: особи, які отримали тимчасовий захист, можуть працювати на певних роботах без спеціального дозволу. Зокрема це: розробник програмного забезпечення, інженер-будівельник слюсар, тесляр або офіціант, дозвіл на роботу. Для інших професій потрібно отримати дозвіл на роботу.
ІНШЕ: допомога з харчуванням, допомога з медичним обслуговуванням, допомога з проживанням.
5. Словаччина

ПЕРЕБУВАННЯ:
- В порядку тимчасового захисту: за наявності будь-якого документу, що посвідчує особу. Для осіб, що прибувають з території України видається посвідка на перебування у державі. Уряд вирішив, що цей вид посвідки надаватиметься до кінця 2022 року.
- Без будь якого спеціального дозволу: за біометричним паспортом без візи протягом максимального періоду в 90 днів. На даний статус не поширюються пільги, передбачені у розділі "Інше" та "Працевлаштування".
ТРАНСПОРТ: безкоштовне користування всім залізничним транспортом на території Словаччини для всіх українців; може знадобитися підтвердження громадянства (наприклад, паспорт).
ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ: проживання, надане на підставі тимчасового захисту, автоматично дає іноземцям дозвіл на роботу в компанії, розташованій у Словаччині. Дозвіл не є необхідним.
ІНШЕ: допомога з харчуванням, допомога з проживанням, допомога з медичним обслуговуванням, допомога на дитину в 105 Євро та 210 Євро на дорослого.
6. Литва

ПЕРЕБУВАННЯ: перебування в порядку тимчасового захисту протгом 1 року. Потрібна реєстрація у компетентному органі. Від біженців не вимагатимуть надання проїзних, медичних страховок та інших документів, надаючи їм право прибути та залишитись у Литві.
ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ: громадянин України може негайно розпочати роботу, маючи біометричний паспорт. Дозвіл на роботу не потрібний. Якщо громадянин України не має біометричного паспорта, потрібна реєстрація в міграційному відділі (дозвіл на роботу не вимагається).
МЕДИЦИНА: всім українським біженцям гарантовано медичне обслуговування у Литві, яке покривається Національною касою медичного страхування. Фонд покриває невідкладну медичну допомогу. Дітям гарантується безкоштовний профілактичний медичний огляд.
СОЦІАЛЬНІ ВИПЛАТИ: допомога на дітей, одноразова допомога на облаштування, часткове відшкодування витрат на оренду житла, компенсація витрат на опалення, питну та гарячу воду за відсутності доходів.
ІНШЕ: безкоштовні читацькі квитки у бібліотеках, безкоштовний проїзд залізничним транспортом.
7. Чехія

ПЕРЕБУВАННЯ: спеціальна довгострокова віза для громадян України (тільки за наявності чинного біометричного паспорта) дозволить легально проживати у Чеській Республіці. Візу необхідно отримати після приїзду у державу.
ПРОЖИВАННЯ: діє Гуманітарний реєстраційний центр "Vyšní Lhoty" для підтримки громадян України, які не мають зручностей або засобів для проживання в Чеській Республіці, шляхом надання негайної допомоги та розміщення.
МЕДИЦИНА: громадяни України, які отримали спеціальну довгострокову візу, автоматично включаються до державного медичного страхування країни.
ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ: прийнято Закон, який дозволяє працевлаштування без спеціального дозволу. Окрім цього, особа може зареєструватись як безробітна та отримати допомогу від держави. Доступ до ринку праці є обтяжливим у порівнянні з іншими країнами ЄС, проте наразі розробляється спеціальний законопроект.
ФІНАНСОВА ДОПОМОГА: громадяни України можуть подати заяву на отримання допомоги у розмірі 5 тис. крон, пред'явивши паспорт чи візу. Особи, які потребують подальшої фінансової допомоги можуть звернутись за нею (не більше 5 разів). Також українські біженці отримають стандартну соціальну допомогу через півроку.
ТРАНСПОРТ: з 24 лютого 2022 року пасажири, що ідентифікують себе за допомогою українського паспорту, можуть безкоштовно подорожувати усіма поїздами територією Чеської Республіки.
8. Румунія (не входить до Шенгенської зони)

ТИМЧАСОВИЙ ЗАХИСТ: громадяни України з будь-яким дійсним паспортом можуть в'їхати в Румунію на 90 днів і попросити притулок або відразу, або в будь-який інший момент під час перебування. Ті, хто бажають попросити притулок на прикордонному пункті, можуть в'їхати до Румунії без документів. Заїхати можна, надавши дійсний паспорт на румунському прикордонному пункті.
ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ: українці можуть працювати на тих же умовах, що й громадяни Румунії – не потрібний дозвіл на роботу, не потрібна довгострокова віза. Проте для роботи в галузі медицини, стоматології, ветеринарії, фармації, архітектури, права або будь-якої вільної професії потрібні необхідні документи. Щодо інших професій, то громадяни України, які не мають документів, що підтверджують їхню професійну підготовку або досвід роботи, необхідний для певних посад, приймаються на роботу на строк 12 місяців з можливістю продовження на 6 місяців максимум на один рік після підписання заяви під присягою. Якщо громадяни України зареєстровані в муніципалітеті/органах працевлаштування Бухареста, вони можуть скористатися захистом у рамках системи страхування безробіття.
ТРАНСПОРТ: іноземні громадяни, які прибули з України, можуть безкоштовно пересуватися Румунією за допомогою CFR Călători. Крім того, як біженець, ви можете безкоштовно залишити Румунію та відправитися до Угорщини. Таким чином, CFR Călători видасть безкоштовний квиток у бік кордону, а провідник MAV, далі територією Угорщини до Будапешта або до наступного кордону.
МЕДИЦИНА: безкоштовна первинна медична допомога, безкоштовна невідкладна медична допомога та лікування у разі гострих або хронічних захворювань, що загрожують їх життю, через національну систему охорони здоров'я.
9. Ірландія (не входить до Шенгенської зони)

ПЕРЕБУВАННЯ: тимчасовий захист відповідно до Директиви ЄС дає українцям законний дозвіл на проживання в Ірландії терміном на 1 рік, після чого дозвіл може бути подовжений на наступні періоди. Візи для в'їзду не потрібно.
ПРОЖИВАННЯ: у разі потреби Служба розміщення міжнародного захисту (співробітники якої знаходяться в аеропорту Дубліна) надає житло безкоштовно.
ОСВІТА: дітям віком від 4 до 18 років буде надана підтримка в здобутті державної початкової або післяшкільної освіти, яка надається державою залежно від ситуації. Щодо вищої освіти, з українців не стягуватиметься міжнародна плата.
ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ: після підтвердження надання тимчасового захисту, громадяни України мають право шукати роботу, а також проходити професійне навчання.
ДОПОМОГА ДІТЯМ: щомісячна допомога на дитину до 16 років у сумі 140 Євро. Держава надає допомогу в оплаті послуг з догляду за дітьми.
МЕДИЦИНА: українці мають право подати заяву на отримання медичної картки для отримання безкоштовного доступу до медичних послуг.
СОЦІАЛЬНІ ПІЛЬГИ: щотижнева фінансова допомога в залежності від віку у сумі від 40 до 206 Євро.
10. Канада

ЛЕГАЛІЗАЦІЯ: канадсько-український дозвіл на надзвичайні поїздки (CUAET) - призначений для українців та членів їхніх сімей, які хочуть тимчасово приїхати до Канади через війну в Україні.
Без паспорта: Канада може видати проїзний документ на одну поїздку та тимчасовий дозвіл на проживання за кордоном, щоб дозволити поїздки тим, хто не має паспорта або має прострочений паспорт.
ПЕРЕБУВАННЯ: Безкоштовна гостьова віза, за якою можна перебувати в Канаді протягом 3 років, на відміну від стандартного 6- місячного дозволеного перебування для звичайних відвідувачів. Заявникам рекомендується одночасно з поданням заяви на візу подати заяву на отримання 3- річного відкритого дозволу на роботу. Кількість заяв на візу, роботу та навчання, які приймаються в рамках CUAET, не обмежена.
ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ: громадяни України мають можливість безкоштовно подати заяву на отримання відкритого дозволу на роботу разом із заявою на візу, що дозволить їм знайти роботу у найкоротші терміни. Існує також спеціальна веб-сторінка для українських шукачів роботи.
ОСВІТА: учні початкової та середньої школи можуть зареєструватися та почати відвідувати школу одразу після прибуття до Канади, а всі бажаючі здобути вищу освіту можуть подати заяву на отримання дозволу на навчання, як тільки опиняться на території Канади.