Оскільки за відсутності дозвільних документів і письмової згоди орендодавця відповідач здійснив самочинне будівництво об`єктів на земельній ділянці, ВПВС в постанові від 02.11.2022 у справі № 922/3166/20 https://reyestr.court.gov.ua/Review/107510192 погодилась з наявністю підстав для задоволення позовних вимог про розірвання договору оренди земельної ділянки.
Одночасно було зауважено, що використання відповідачем земельної ділянки всупереч її цільовому призначенню - це протиправні дії, які тривають у часі, які існували на момент звернення позивача до суду.
Отже, протягом строку дії договору оренди землі орендодавець не може бути обмежений у праві звернутися до суду з позовом, покликаним усунути нецільове використання земельної ділянки, зокрема і шляхом розірвання договору оренди землі.
Вимога позивача про повернення земельної ділянки до земель запасу є похідною від вимоги про розірвання договору оренди.
Аналогічно як і вимога про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою, що свідчить про наявність підстав для її задоволення (зобовязання відповідача здійснити демонтаж незаконно збудованих обєктів).
ВПВС відступила від висновків ВС про те, що позовна вимога про розірвання договору оренди землі є негаторним позовом, адже метою позову є захист інтересів власника як учасника зобовязальних відносин, та розрахований він на випадки порушення цих прав особою, яка знаходиться із власником чи іншим носієм цивільного права в договірних чи інших зобовязальних правовідносинах.