розірвання договору
Використання терміну "процент" замість "відсоток" не є підставою для визнання договору таким, що суперечить ч.2 ст.625 ЦК України
Рішення ВС у справі № 910/11759/22 від 17.09.2024 https://t1p.de/xl7rm
У касаційній скарзі ТОВ вказувало, що пункт договору суперечить ч.2 ст.625 ЦК України, оскільки законодавцем у цій ст. чітко визначено, що боржник зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також проценти, а не відсотки, як зазначено в оспорюваному пункті Договору.
Визнання договору дарування недійсним - що не може бути самодостатніми підставами для цього
Вік позивача, його стан здоров'я, наявність у позивача спірного житла як єдиного, продовження дарувальником проживання у подарованому житлі після укладення договору дарування - не можуть бути самодостатніми підставами для визнання такого договору дарування недійсним.
Постанова Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду: Коротуна В. М. (суддя-доповідач), Коротенка Є. В.,Червинської М. Є., від 29 січня 2024 року у справі № 288/1366/21
Розірвання договору купівлі-продажу об'єкта, укладеного в порядку приватизації, є належним способом захисту порушених прав
Рішення ВС у справі № 916/2646/23 від 02.07.2024 https://t1p.de/clt89
Прокурор звернувся з позовом, в якому просив розірвати договір купівлі-продажу, укладений між сільською радою та ТОВ, в порядку приватизації. Суди відмовили у задоволенні позову, вказавши на обрання неналежного способу захисту.
КГС ВС не погодився з позицією судів попередніх інстанцій з огляду на таке.
Розірвання договору оренди землі за обставин систематичного невнесення орендної плати
Колегія суддів КГС у складі ВС вважає, що факт систематичного порушення договору оренди земельної ділянки орендарем щодо сплати орендної плати є вичерпною та достатньою підставою для розірвання такого договору, незважаючи на те, чи виплачена в подальшому заборгованість чи ні, і той факт, що орендар сплатив усю суму заборгованості до моменту пред’явлення позову, не має правового значення.
Визнання недійсним договору відступлення права вимоги
Особливості визнання недійсним договорів відступлення права вимоги за кредитним та іпотечними договорами
27 грудня 2023 року Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду в рамках справи № 731/498/20, провадження № 61-8328св23 (ЄДРСРУ № 116046301) досліджував питання щодо визнання недійсним договору відступлення права вимоги за кредитним та іпотечними договорами.
Застосування реституції у випадку визнання договору недійсним або якщо він є нікчемним
ВС вважає за необхідне відступити від висновків ВПВС, викладених у постанові від 20.07.2022 у справі № 923/196/20, щодо можливості застосування односторонньої реституції замість двосторонньої у випадку визнання договору недійсним або якщо він є нікчемним.
На переконання колегії суддів КГС ВС, установивши недійсність договору згідно з ч. 1 ст. 216 ЦК України, суд повинен не тільки зобов`язати повернути майно, але й стягнути (в тому числі за рахунок бюджету) на сплачені за майно кошти.
Визнання дійсним договору купівлі-продажу нерухомого майна, укладеного з громадянином рф
Рішення ВС у справі № 947/15160/22 від 07.06.2023 https://cutt.ly/ewpJj0ju
Позивачка звернулась до суду з позовом до Відповідача про визнання договору купівлі-продажу нерухомого майна дійсним. Зазначила, що Відповідач є її близьким родичем та громадянином рф, а договір укладено у простій письмовій формі без нотаріального посвідчення.
Позовна вимога про визнання виконаного договору недійсним
Позовна вимога про визнання виконаного договору недійсним без вирішення судом питання про застосування правових наслідків такої недійсності
24 січня 2023 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду в рамках справи № 916/3156/21 (ЄДРСРУ № 108581452) досліджував питання щодо правової можливості визнання виконаного договору недійсним без вирішення судом питання про застосування правових наслідків такої недійсності.