Проведення експертного дослідження для визначення розміру відшкодування моральної шкоди потерпілому не є обов'язковим

Дата: 07.04.2023 22:10

Рішення ВС у справі № 127/35822/21 від 23.03.2023 https://cutt.ly/q456vsq

У касаційній скарзі Захисник не погодився з визначеним судом на користь потерпілого розміром моральної шкоди у сумі 50 000 грн, завданої внаслідок вчинення обвинуваченим кримінального правопорушення за ч.1 ст.286 КК України. Він зауважив, що згідно КПК України розмір моральної шкоди має доводитись стороною обвинувачення та потерпілим, зокрема, шляхом проведення відповідної експертизи. Водночас, на його думку, встановлення судом у вироку розміру моральної шкоди без урахування передбаченого п.6 ч.2 ст.242 КПК України експертного дослідження, є неприпустимим.

ККС ВС відхилив зазначені доводи касанта з наступних мотивів.

Вимоги п.6 ч.2 ст.242 КПК України стосуються саме повноважень органу досудового розслідування та визначають підстави, за яких слідчий або прокурор зобов'язані забезпечити проведення експертизи для встановлення розміру шкоди немайнового характеру з метою правильної правової кваліфікації дій особи.

При цьому визначення розміру моральної шкоди, яка була заподіяна потерпілому, є прерогативою виключно суду, який з урахуванням обставин, вказаних у ст.23 ЦК України, встановлює суму грошового стягнення, яку необхідно компенсувати особі, яка зазнала моральних страждань внаслідок протиправних дій обвинуваченого. Отже, проведення відповідного експертного дослідження з метою встановлення моральних страждань у потерпілого не є обов'язковим для визначення розміру передбаченого положеннями ст.1167 ЦК України відшкодування.

ZakonOnline