Суди з пенсійним фондом України в останні роки набули досить гострої проблематики. Адміністративні суди перевантажені пенсійними справами, а тисячі людей не отримують пенсію чи не можуть добитися її перерахунку через неправомірні дії ПФУ. Ті, кому прийшов час подавати документи на призначення пенсії, ті хто отримали відмову у її призначенні, як ніхто зрозуміють про що буде йти у даній статті мова. Адвокат по пенсії розповість, що очікує громадян у «боротьбі» з ПФУ.
Пенсія в Україні: особливості
Наразі за законодавством України існує досить багато видів та підстав призначення пенсії: за віком, за вислугою років, по інвалідності, у зв’язку з втратою годувальника та інше. Також існує багато категорій та видів пенсії залежно від специфіки і напрямків роботи громадян:
- Чорнобильці
- Працівників органів СБУ, МВС, міліції (нині – поліції), інших силових структур.
- Шахтарі та ті, хто працювали на підземних роботах.
- Особи, які працювали на важких та шкідливих видах робіт.
- Лікарі, медичні працівники.
- Вчителі.
- Державні службовці.
- ФОП.
Тому, рід занять і професія, стаж, умови роботи мають свій вплив на розмір та умови призначення пенсії.
Процедура призначення пенсії
Пенсію в Україні призначає, перераховує спеціальний орган – ПФУ (повна назва Пенсійний фонд України). Коли особа досягла необхідного віку, має стаж роботи потрібно подати заяву про призначення пенсії до територіального пенсійного органу за місцем проживання або реєстрації.
Документи для призначення пенсії (орієнтовний) :
- Український паспорт та податковий номер.
- Довідка про зареєстроване місце проживання, довідка ВПО.
- Трудова книжка (це основний документ для підтвердження страхового стажу).
- Дипломи про освіту.
- Військовий квиток.
- Довідки, які підтверджують певні періоди роботи.
- Посвідчення УБД.
Це основний пакет документів для призначення пенсії. Але в кожному випадку перелік документів може різнитися, залежно від видів та умов робіт!
Заява про призначення пенсії з додатками, що вказані вище розглядаються працівниками ПФУ. За наслідками розгляду приймається рішення: про призначення пенсії або про відмову у призначенні пенсії.
Чому ПФУ відмовляє у призначенні пенсії: поширені випадки
Насправді, навіть маючи ідеально зібрані та підготовлені всі документи у 2025 році, варто бути готовим до того, що пенсійний орган може відмовити у призначенні пенсії. Бо відмови бувають настільки абсурдними з юридичної точки зору, що і важко знайти якесь логічне пояснення цьому.
З практики адвоката в Києві поширеними випадками відмови у призначенні пенсії є:
- Не вірне обрахування стажу роботи.
- Не зарахування до стажу роботи певних періодів.
- Проблема із записами у трудовій (не чіткі, не містять печатки підприємства чи установи, не містять номеру наказу про звільнення чи прийняття на роботу, втрата читабельності записів з часом).
- Помилка в анкетних даних у трудовій книжці.
- Не зарахування стажу на пільгових умовах (наприклад, військова служба в АТО/ООС чи участь у бойових діях, виконання інтернаціонального обов’язку з Республіці Афганістан з розрахунку 1 місяць служби за 3).
- Відмова прийняти документи, що видані на ТОТ.
- Вимагання додаткових документів, які неможливо отримати.
Потенційно, всі пенсіонери або особи, які мають право на пенсію, потрапляють в зону ризику. Бо від відмови не застрахований – ніхто.
Якщо вже сталося так, що є відмова у призначенні пенсії, то потрібно готуватися до судового процесу.
Судові спори з ПФУ
Правильно обрати спосіб захисту та підготуватися до судового процесу допоможе практикуючий адвокат по пенсійних справах. Зокрема, фахівець Нерода Алла має досить багато позитивно завершених пенсійних справ, а її клієнти – вже отримують реальну пенсію. Правник допоможе зібрати необхідні документи, кваліфіковано складе документи для суду (позовну заяву), подати їх, надасть супровід справи в суді.
В судовому процесі ПФУ буде продовжувати займати позицію того, що на їх думку вони праві і правильно відмовлено у призначенні пенсії. Ось чому важливо, щоб в суді Вам допомагав саме адвокат відстояти свою позицію. Також ПФУ «любить» подавати безпідставні апеляційні та касаційні скарги. До цього теж треба бути готовим морально. Потрібно набратися терпіння і пройти цей шлях. Суд прийме справедливе рішення і Ви отримаєте свою пенсію.
Якщо Ви маєте проблемні питання з пенсією – не намагайтеся самотужки вирішити це питання, зверніться до фахівця, і спокійно очікуйте на рішення!